SPOTKANIE Z SENIORAMI „RETRO 65+”

Oszustwa na tzw. „policjanta” czy „wnuczka”, wyłudzenia, kradzieże kieszonkowe to główne tematy które były poruszane przez profilaktyka społecznego z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie podczas wieczoru karnawałowego z seniorami „Retro 65+” zorganizowanego przez parafię bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennik w Gnieźnie.


Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta” nadal są dosyć popularne wśród przestępców. W 2019 roku jednak z seniorek w Gnieźnie straciła w ten sposób ponad 270 tysięcy złotych. Dlatego, poza działaniami dotyczącymi ścigania przestępstw i przestępców istotne jest nieustanne uświadamianie, edukowanie i przypominanie seniorom, że Policja oraz inne służby państwowe nigdy nie żądają wypłaty i przekazywania sobie pieniędzy.

W dniu 2 marca 2019 roku parafia bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika zorganizowała wieczór karnawałowy skierowany do seniorów pod nazwą „Retro 65+”. Ksiądz Maksymilian Wójtowicz na spotkanie zaprosił asp. sztab. Krzysztofa Sochę profilaktyka społecznego z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Podczas spotkania prowadzący przypominał zebranym, że jeśli ktoś w rozmowie podaje się za policjanta i nakazuje wypłacić pieniądze z banku na pewno jest oszustem. Należy się natychmiast rozłączyć.

W trakcie spotkania policjant poruszył również kwestie kradzieży kieszonkowych przypominając, że szczególną ostrożność należy zachować w miejscach, w których panuje tłok. Należą do nich centra handlowe, środki komunikacji publicznej bowiem właśnie tam najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych. Kieszonkowcy wykorzystują nadarzające się okazję czyli ścisk, rozkojarzenie osób robiących zakupy oraz niedbały sposób przenoszenia cennych rzeczy np. w niezamkniętych damskich torebkach czy tylnych kieszeniach spodni. Przestępcy czyhający na portfele czy inne kosztowności sami powodują też sztuczny tłok i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej. Później potrafią wtopić się w tłum i nie zwracać na siebie uwagi. Nie ma określonego wieku, wyglądu czy płci kieszonkowców. Może nim być każdy. Dlatego warto być ostrożnym, zadbać o własne bezpieczeństwo.

Profilaktyk przypomniał seniorom również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa szczególnie podczas spacerów w miejscach słabo oświetlonych oraz poza terenem zabudowanym wspominając o zaletach elementów odblaskowych, które powodują, iż pieszy jest widoczny na drodze z odpowiedniej odległości przez kierowców samochodów, co daje odpowiedni czas na właściwą reakcje w celu ominięcia pieszego.

gniezno.policja.gov.pl

(Visited 46 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz