UWAGA ! Liczne podtopienia terenów i zalania obiektów w powiecie nowotomyskim.

25 – 27.07.2017 r. – Liczne podtopienia terenów i zalania obiektów w powiecie nowotomyskim.

We wtorek, 25 lipca br. oraz przez trzy następne dni trwał opad deszczu, który objął teren powiatu nowotomyskiego.Nastąpił gwałtowny wzrost poziomu wód gruntowych, co spowodowało, że najmniejsze suche rowki wypełniły się po brzegi wodą, a na polach powstały rozległe rozlewiska.


Woda zaczęła zalewać piwnice budynków i stwarzać zagrożenie dla posesji i osiedli.

Poziom wody w rzeczce Szarka płynącej przez gminę Nowy Tomyśl wzrósł do niespotykanego poziomu, występując z koryta w okolicach miejscowości Sękowo, doprowadzając do zalania okolicznych łąk.

Tam też nastąpiło zagrożenie dla jednej z posesji, gdzie zaszła potrzeba układania worków z piaskiem i wykonanie rowów odwadniających.

Łącznie na terenie powiatu nowotomyskiego strażacy przeprowadzili ponad 37 interwencji związanych z wypompowywaniem wody i obroną zagrożonych terenów i posesji.

Najwięcej interwencji przeprowadzono na terenie gminy Nowy Tomyśl.

Praktycznie wszystkie jednostki z tej gminy brały udział w 19 akcjach ratowniczych, z których kilka było akcjami długotrwałymi.

Działania ratownicze prowadzone w miejscowości Glinno, polegające na obronie przed napierającą wodą terenu rekreacyjnego z altankami wypoczynkowymi, zakończone zostały po upływie 24 godzin.

Teraz praktycznie najczęściej wykonywaną czynnością przez strażaków powiatu nowotomyskiego jest spoglądanie w niebo i analizowanie raportów pogodowych na stronach internetowych.

Tekst: asp. sztab. Andrzej Łaciński


 

 

 

(Visited 769 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz