UWAGA ! Kontrola autokarów, która być może zapobiegła tragedii – Fatalny stan pojazdów

Policjanci nowotomyskiej drogówki uniemożliwili dalszą drogę dwójce kierujących autokarami, którzy pracowali w firmie przewozowej zajmującej się transportem dzieci do i ze szkoły w Wąsowie.


W trakcie kontroli policjanci stwierdzili szereg nieprawidłowości, z powodu których nie mogli dopuścić autokarów do dalszej jazdy. Policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne pojazdów.

Funkcjonariusze sprawdzają stan techniczny autokarów, zwracają też szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców. Takie kontrole są organizowane i przeprowadzane nie tylko na prośbę danej szkoły, ale również rutynowo podczas codziennej służby. Wszystkie te działania są prowadzone w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, zwłaszcza tych najmłodszych.
Takie też rutynowe kontrole zostały przeprowadzone tuż przed zakończeniem roku szkolnego w miejscowości Wąsowo, w dniu 22 czerwca 2017 roku. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu w trakcie dwóch kontroli autokarów prywatnego przewoźnika z gminy Opalenica, ujawnili nieprawidłowości w układzie pneumatycznym oraz inne usterki techniczne. Do najbardziej rażących należały chociażby:

– nadmierne zużycie przednich opon,

– niezabezpieczenie instalacji elektrycznej na zewnątrz pojazdu,

– oberwane fotele zabezpieczone drewnianą listwą,

– uszkodzone koło kierownicy,

– oraz wycieki płynów eksploatacyjnych.

Z tego też powodu nie dopuścili ich do dalszej jazdy i zatrzymali dowody rejestracyjne do czasu ich usunięcia.

Policjanci na prośbę opiekunów bądź organizatorów takie kontrole przeprowadzają praktycznie codziennie. W większości przypadków stan techniczny pojazdów jest bardzo dobry i nie budzi żadnych wątpliwości. Jednakże zdarzają się niestety sytuacje podobne do opisywanych dzisiaj.

W sytuacjach, gdy chodzi o bezpieczeństwo osób, w szczególności tych najmłodszych, nie ma mowy o żadnej taryfie ulgowej dla kierowców i przewoźników. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu informują, że cykliczne i niezapowiedziane kontrole autokarów na terenie całego powiatu nowotomyskiego, będą przeprowadzane w dalszym ciągu.(Visited 346 times, 1 visits today)

Leave a Reply