Uwaga! ASF w Wielkopolsce!

W powiecie wolsztyńskim w okolicach Kębłowa znaleziono dzika, u którego stwierdzono wirusa afrykańskiego pomoru świń.


Próbki przebadano najpierw w Poznaniu, a ponieważ były wątpliwości, zostały przesłane do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Wyniki badań okazały się pozytywne.

Jak powiedział Radiu Poznań starosta wolsztyński Jacek Skrobisz nic nie wskazywało na to, by to był dzik zarażony ASF. Zwierzę zostało postrzelone w czasie polowania.

W związku ze znalezieniem zarażonego dzika wojewoda zwołał na dziś Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Na razie cały powiat wolsztyński został objęty obszarem ochronnym.- informuje radiopoznan.fm.

Informacje potwierdził również na portalu społecznościowym Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski :Niestety, właśnie wróciłem z Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego jestem członkiem i potwierdzają się informację o tym że w Wielkopolsce u padłego dzika stwierdzono chorobę ASF. Chore zwierzę znaleziono w gminie Wolsztyn. Zostanie utworzona strefa czerwona. Na tym terenie hodowla trzody chlewnej wynosi 11 tyś szt. W całym powiecie wolsztyńskim 100 tys szt. Teren ten zostanie ogrodzony płotem.

(Visited 970 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz