Uszkodzony rurociąg gazowy

W piątek 17 lutego 2023 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Smolicach w wyniku prowadzonych prac ziemnych doszło do uszkodzenia gazociągu średniego ciśnienia. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie został poszkodowany.


Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 12:13. Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz po jednym zastępie z Jednostki OSP Smolice i OSP Kobylin. Do zdarzenia doszło podczas prac ziemnych, koparka uszkodziła rurociąg gazowy o średnicy 63 mm. Dzieci i personel Szkoły na czas występującego zagrożenia znalazły schronienie w sąsiednim budynku Przedszkola.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu teren działań. Na miejsce dotarło Pogotowie Gazowe, które przy wykorzystaniu zacisków zatrzymało swobodny wypływ gazu do atmosfery. Ratownicy wyposażeni w urządzenia pomiarowe w trakcie usuwania awarii przez pracowników Pogotowia Gazowego wyznaczyli i kontrolowali strefę niebezpieczną. Po zlikwidowaniu zagrożenia działania straży pożarnej zakończono i zastępy wróciły do miejsca stacjonowania.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej trwały 1 godzinę i 17 minut.

Opracował: st. kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: JRG Krotoszyn/kppsp-krotoszyn/

(Visited 68 times, 1 visits today)

Leave a Reply