Udaremniono nielegalny wywóz broni na lotnisku w Poznaniu

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy udaremnili wywóz z naszego kraju 1 000 sztuk elementów broni oraz ujawnili nielegalną fabrykę części do karabinka szturmowego AKM. Wartość zabezpieczonych przedmiotów wynosi około 2 500 000 zł.


Na terenie Portu Lotniczego w Poznaniu-Ławicy funkcjonariusze SG ujawnili w przesyłce cargo 1 000 sztuk trzonów zamka do karabinka szturmowego AKM. Zgodnie z ustawą o broni i amunicji są to istotne części broni palnej, a tym samym traktowane są jak broń palna. Przesyłka, która miała trafić do USA, została nadana przez firmę nieposiadającą koncesji na handel bronią. Po konsultacjach z ekspertami laboratorium kryminalistycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu funkcjonariusze SG zatrzymali przesyłkę.

Podczas przeszukania budynków należących do firmy, która byłą nadawcą przesyłki, ujawniono profesjonalne maszyny służące do produkcji części broni, rysunki techniczne z danymi do wytwarzania zamków do karabinka szturmowego AKM, niemal 4 000 sztuk zamków w postaci półfabrykatów, 1 200 kompletnych sztuk zamków oraz inne części do karabinka szturmowego AKM. Ponadto na terenie zakładu znajdowały się dwie gotowe do transportu przesyłki, które łącznie zawierały 6 338 sztuk zamków do karabinka szturmowego AKM. Całkowita wartość ujawnionych przedmiotów wynosi niemal 2 500 000 zł.

Obecnie funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy prowadzą czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań-Jeżyce i wyjaśniają wszystkie okoliczności sprawy. Sprawdzają m.in. od kiedy firma zajmowała się produkcją oraz handlem, a także gdzie miały trafić zabezpieczone części broni. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Produkcja broni palnej bez wymaganego zezwolenia lub handel nią są zagrożone karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.(Visited 562 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz