Trzy pożary w trakcie prac polowych

Pracowity wtorek 27 lipca 2021 r. dla strażaków z powiatu międzychodzkiego. W godzinach popołudniowych dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie przyjął 3 zgłoszenia o pożarach ścierniska i zboża na polach.


Pierwsze zgłoszenie o pożarze ściernika pod Luboszem, w miejscowości Augustowo, wpłynęło do stanowiska kierowania o godz. 13:42. Po dojeździe pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się zboże na pniu, zagrożone są sąsiadujące pola ze zbożem na pniu oraz las, w kierunku którego kierował się ogień. Działania utrudniał silny wiatr, który powodował szybkie rozprzestrzenianie się pożaru w różnych kierunkach. Strażacy skutecznie zatrzymali żywioł jeszcze przed wdarciem się do lasu i na sąsiadujące pola. Spaleniu uległ teren rolny o powierzchni ok. 9,5 ha. Na miejscu pracowało 12 zastępów straży pożarnych z: PSP Międzychód, OSP Lubosz, OSP Kwilcz, OSP Chrzypsko Wielkie, OSP Kurnatowice, OSP Pniewy, OSP Nojewo, OSP Turowo oraz Pogotowie Energetyczne, przedstawiciele Nadleśnictwa Pniewy, kilka ciągników rolniczych.

Po powrocie do bazy do międzychodzkich strażaków, o godz. 16:21, wpłynęło kolejne zgłoszenie o pożarze pod Mechnaczem. Po dojechaniu pierwszych zastępów straży pożarnych na miejsce zdarzenia ustalono, że pali się zboże na pniu, ściernisko, kilka balotów oraz kombajn na polu. Strażacy ugasili maszynę rolniczą, baloty oraz ściernisko, obronili sąsiednie pola ze zbożem. Spaleniu uległo ok. 50 ha ściernika, 6 ha pola z jęczmieniem, 50 balotów, 1 kombajn. W działaniach udział wzięło 14 zastępów z: PSP Międzychód, OSP Kwilcz, OSP Kurnatowice, OSP Lubosz, OSP Mechnacz, OSP Miłostowo, OSP Sieraków, OSP Kamionna, OSP Łowyń, służby Nadleśnictwa Bolewice wraz z samolotem gaśniczym Dromader, kilka ciągników rolniczych.

Podczas dogaszania pogorzeliska w Mechnaczu dyżurny stanowiska kierowania przyjął trzecie zgłoszenie o pożarze ścierniska w okolicach Kurnatowic. Do zdarzenia zadysponowano 4 zastępy straży pożarnych (z PSP Międzychód, OSP Kurnatowice, OSP Sieraków). Pożar jednak ugaszono jeszcze przed przyjazdem jednostek ochrony przeciwpożarowej. Zniszczeniu uległ słup energetyczny. Na miejscu pracowało również Pogotowie Energetyczne.

Podczas działań na miejscu pożarów w Augustowie i w Mechnaczu pracowała grupa operacyjna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie, a działaniami ratowniczymi kierował Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie bryg. Roman Grzebieta.

Opracowanie: Wydział ds. operacyjnych i kontrolno-rozpoznawczych KP PSP w Międzychodzie
Zdjęcia: Wydział ds. operacyjnych i kontrolno-rozpoznawczych KP PSP w Międzychodzie/kppsp-miedzychod/

 

(Visited 14 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz