Tragiczny wypadek na drodze wojewódzkiej nr 185. Nie żyją dwie osoby

W sobotę 6 października o godz. 15.43 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego,


które informowało o zderzeniu czołowym dwóch samochodów osobowych oraz trzech osobach poszkodowanych, uwięzionych w pojazdach, w miejscowości Zielonagóra na drodze wojewódzkiej nr 185.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Obrzycko, OSP Piotrowo oraz Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja.
Na miejsce zdarzenia został zadysponowany także śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe (Mercedes, Fiat Ducato), które zderzyły się ze sobą czołowo.
Trzy osoby poszkodowane znajdowały się uwięzione wewnątrz pojazdu Mercedes, natomiast kierujący Fiatem opuścił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu.
Jeden pojazd znajdował się na środku drogi, natomiast drugi na poboczu. Droga wojewódzka nr 185 została zablokowana w obu kierunkach.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu przy pomocy narzędzi hydraulicznych do osób poszkodowanych, wydobyciu trzech osób z pojazdu, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym – u dwóch osób prowadzono resuscytację krążeniowo-oddechową, jednej osobie udzielono (wsparcia psychicznego, tlenoterapii, opatrzeniu ran), wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, oświetleniu terenu działań ratowniczych, przemieszczeniu pojazdów na pobocze drogi oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Będący na miejscu zdarzenia lekarz po długotrwałej resuscytacji stwierdził zgon dwóch osób, natomiast jedna osoba poszkodowana została przewieziona do szpitala w Szamotułach.
Na czas prowadzonych działań ruch na drodze wojewódzkiej nr 185 został wstrzymany – Policja wyznaczyła objazdy.
Na miejsce zdarzenia udał się Oficer Operacyjny w dyspozycji Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (19 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, śmigłowiec LPR, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja, Prokurator oraz pomoc drogowa.
Przyczyny tragicznego zdarzenia ustala Policja pod nadzorem Prokuratora.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: st. ogn. Marek Zawiasa

(Visited 1 326 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz