Tragicznie zakończone wędkowanie! Wędkarz, który utonął jest trzecią ofiarą wody w ostatnim czasie

19 lipca po godzinie 15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie wpłynęło zgłoszenie, że na jeziorze Zbęchy zauważono wywróconą łódź oraz pływający sprzęt wędkarski.


Wokół na tafli jeziora nikogo było, nikt też nie słyszał aby ktoś wzywał pomocy. W pobliżu było dużo trzcin a więc zachodziło prawdopodobieństwo, że ewentualnie osoba może znajdować się w trzcinowisku. Na miejsce zadysponowano 2 strażackie wozy z kościańskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej – w tym specjalistyczną grupę ratownictwa wodno–nurkowego. Z OSP Krzywiń na miejsce udał się lekki samochód ratowniczo-rozpoznawczy wraz z pontonem. O godz. 15.27 rozpoczęto działania na miejscu. Po zwodowaniu pontonu i łodzi strażacy podpłynęli we wskazane miejsce. Potwierdziły się informacje przekazane w zgłoszeniu. Płetwonurek rozpoczął przeszukania toni jeziora w bezpośrednim sąsiedztwie przewróconej łódki. Po ok. 10 minutach poszukiwań natrafił on na pływające ciało. Wydobył je na powierzchnię a następnie łodzią zostało przetransportowane na brzeg. Niestety na pomoc było już za późno. Dalsze działania polegały między innymi na upewnieniu się, że w wodzie czy w trzcinowisku nie ma nikogo więcej. Następnie do brzegu doholowano łódź oraz sprzęt zebrany z powierzchni wody. Dalsze działania prowadzili kościańscy Policjanci pod nadzorem Prokuratora. Działania trwały niespełna 3 godziny po czym jednostki wróciły do bazy.

Wędkarz, który utonął w Zbęchach jest trzecią ofiarą wody, którą w przeciągu półtora miesiąca wydobyli strażacy – płetwonurkowie z kościańskiej grupy ratownictwa wodno–nurkowego. Oprócz możliwości wypoczynku na łonie natury, możliwości zdystansowania się od codziennych obowiązków i kłopotów woda za każdym razem stwarza zagrożenie dla osób wypoczywających i korzystających z uroków lata. Aby każdy pobyt nad wodą był odpowiedzialny ważne jest wsłuchanie się w głosy ostrzeżeń i apeli. Słuchajmy co mówią służby ratownicze, o co apelują i przed czym ostrzegają. Nie powinniśmy lekceważyć ani jednego słowa ani też żyć w przeświadczeniu, że nam nic złego się nie przydarzy. Opisany przypadek też dotknął doświadczonego wędkarza. Z pewnością nie był nowicjuszem a jednak… przyszedł moment, że przedwcześnie zakończyło się jego życie, bo każda śmierć przychodzi za wcześnie. Nad wodą czujności i rozwagi nigdy nie jest za wiele, bez względu na to co i gdzie robimy, jakie mamy doświadczenie, jak dobrze umiemy pływać itd. Przychodzi moment, gdy… a wówczas na ratunek bywa już za późno.

Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler – KP PSP w Kościanie
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

(Visited 407 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz