Tragedia na drodze powiatowej! Nie żyje 19-letnia kobieta i 21-letni mężczyzna

W niedziele, 28 stycznia 2024 roku o godz. 20.53 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wypadku drogowym z udziałem samochodu osobowego i pojazdu ciężarowego oraz czterech osobach poszkodowanych uwięzionych wewnątrz samochodu na drodze powiatowej w miejscowości Duszniki na ul. Chełmińskiej.


Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Duszniki, OSP Podrzewie, OSP Pniewy, Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Dodatkowo na miejsce zdarzenia został zadysponowany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy marki Ford Kuga, który uderzył w tył naczepy pojazdu ciężarowego..
Kierujący samochodem osobowym oraz trzej pasażerowie znajdowali się uwięzieni wewnątrz pojazdu, natomiast kierujący samochodem ciężarowym znajdował się w pobliżu – opuścił pojazd przed przybyciem SP. Droga powiatowa w miejscu zdarzenia była zablokowana.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, wykonaniu dostępu przy użyciu sprzętu hydraulicznego do osób poszkodowanych, wydobyciu czterech osób z pojazdu, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanych wspólnie z ratownikami ZRM i LPR (resuscytacja krążeniowo-oddechowa, wsparcie psychiczne, zabezpieczenie przed utratą ciepła), wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym, sorpcji płynów eksploatacyjnych oraz posprzątaniu drogi z pozostałości po wypadku.
Niestety prowadzona na miejscu zdarzenia resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dwóch osób (kobiety i mężczyzny) nie przyniosła skutku. Lekarz stwierdził zgon 19-letniej kobiety i 21-letniego mężczyzny.
Pozostałe dwie osoby poszkodowane zostały przetransportowane do szpitala w Poznaniu.
Na czas prowadzonych działań ruch na drodze powiatowej został wstrzymany, następnie odbywał się wahadłowo – Policja zorganizowała objazdy.
W działaniach ratowniczych brało udział 7 zastępów (33 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego, śmigłowiec LPR, Policja oraz Prokurator.
Przyczyny tragicznego zdarzenia ustala Policja pod nadzorem Prokuratora.

Opracował: ogn. Łukasz Kawka, KP PSP Szamotuły
Zdjęcia: mł. bryg. Marcin Kina, JRG Szamotuły

 

 

(Visited 6 779 times, 1 visits today)

Leave a Reply