Poznań: Targi książki w nowej formule
Najpiękniejsze książki dla dzieci i dorosłych, prestiżowe publikacje dydaktyczne, specjalistyczne i popularnonaukowe, spotkania autorskie oraz panele dyskusyjne to tylko część atrakcji, które czekają na Poznańskich Targach Książki.
Kolejna edycja Poznańskich Targów Książki to dziesiątki wystawców, u których będzie można obejrzeć i kupić prestiżowe publikacje dydaktyczne, specjalistyczne i popularnonaukowe oraz literaturę dla dzieci i ich rodziców.
– Targi w tym roku odbywają się zupełnie w nowej formule. Do tej pory kojarzone były wyłącznie z książkami dla dzieci. W tym roku poszerzyliśmy formułę o wydawnictwa i literaturę skierowaną do czytelników dorosłych. Oczywiście nadal kontynuujemy współpracę z wydawcami książki dziecięcej, poszerzamy program dedykowany dzieciom – tłumaczyła Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu MTP.
– Poznań od lat kojarzy się z książką. Pamiętamy, że tutaj właśnie rozpoczęły się Targi Książki. Środowisko wydawców wita nowa formułę poznańskich targów z wielką nadzieją i radością – tym większą, że jest to kontynuacja wszystkiego, co działo się w Poznaniu przez ostatnie 17 lat – mówił Rafał Skąpski, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
To, jak ważna jest promocja czytelnictwa, podkreślał też podczas uroczystego otwarcia Poznańskich Targów Książki Jędrzej Soalrski, zastępca prezydenta Poznania.
– Cały czas, borykamy się z problemem wynikającym z tego, że zbyt mało czytamy. Targi Książki mogą pomóc wzmocnić czytelnictwo – mówił Jędrzej Solarski. – Jako Miasto dokładamy wiele starań, by nasi mieszkańcy, jak najwięcej czytali. Mamy Poznańską Nagrodę Literacką i stypendium im. Stanisława Barańczaka. W tym roku fundujemy po raz pierwszy nagrody dla najlepszego twórcy książki dla dzieci i młodzieży oraz przyjaciela książki dla dzieci i młodzieży. Mamy też wiele innych projektów. Ponad rok temu, wspólnie z Biblioteką Raczyńskich, uruchomiliśmy program „Książka dla Seniora”. W grudniu rozszerzyliśmy tę usługę także o osoby niepełnosprawne. Miasto Poznań stawia na czytelnictwo i będzie stawiało nadal – zapewnił zastępca prezydenta.
Podczas uroczystości otwarcia Poznańskich Targów Książki tradycyjnie rozstrzygnięto konkursy na najlepszą książkę akademicką, Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki oraz najlepszą książkę popularnonaukową o nagrodę Prezydenta Miasta Poznania. Ta ostatnia trafiła do Ryszarda Wryka, autora książki pt. „Poznaniacy na igrzyskach olimpijskich 1924-2018” oraz Wydawnictwa Miejskiego Posnania.
– Ta książka nie została napisana przeze mnie dla stopnia naukowego ani dla punktów, które muszą gromadzić pracownicy uniwersyteccy. Powstała z potrzeby serca. Chciałem udokumentować dokonania 225 poznańskich sportowców, którzy w latach 1924 – 2018 startowali w letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich. Na arenach olimpijskich rozsławiali nasze miasto. To im dedykuję moją książkę – mówił Ryszard Wryk.
Po raz pierwszy przyznano też nagrody Prezydenta Miasta Poznania w kategoriach Twórca książki dla dzieci i młodzieży oraz Przyjaciel książki dla dzieci i młodzieży. Pierwsza statuetka trafiła do Andrzeja Maleszki, autora cyklu powieściowego „Magiczne drzewo”, druga – do Wiesławy Jędrzejczyk, założycielski i redaktorki naczelnej Wydawnictwa Literatura.
– Często zadaje mi się pytanie: „Pisze Pan fajne i popularne książki, ale dlaczego dla dzieci?” Jak gdyby tworzenie dla dzieci było czymś gorszym. Moja odpowiedź na to pytanie jest zawsze taka sama. Książki i filmy, które obejrzymy i przeczytamy w dzieciństwie zostają w nas na całe życie. Warto tworzyć mądre rzeczy dla dzieci – stwierdził Andrzej Maleszka.
– Nie sądziłam, że można dostać nagrodę za to, co bardzo lubi się robić. Ja kocham to, co robię i będę to robić do końca swoich dni i jeden dzień dłużej – powiedziała Wiesława Jędrzejczyk.
Poznańskie Targi Książki to nie tylko liczni wystawcy. W weekend MTP odwiedzą największe sławy polskiej literatury i wybitni ilustratorzy. Będzie można wziąć udział w panelach dyskusyjnych i spotkaniach autorskich. Tradycyjnie organizowane będą wystawy „Mistrz Ilustracji” oraz Salon Ilustratorów, na których pokazywane są prace młodych i doświadczonych artystów plastyków.
Przez cały czas trwania Poznańskich Targów Książki otwarta będzie specjalna przestrzeń dla dzieci w wieku od 0 do 4 lat i ich opiekunów. W NajNaj Strefie przewidziane są liczne zabawy oraz spektakle, m.in. ” Rozśpiewana wiosna – wielkopolskie zwyczaje wiosenne”.
Udział w Poznańskich Targach Książki jest bezpłatny. Więcej informacji na:
https://www.targiksiazki.pl/pl/
AJ/poznan.pl