„Służyć wiernie Rzeczypospolitej…” – czyli szósta przysięga WOT w Wielkopolsce.

Mają różnorakie pasje i zainteresowania. Wykonują różne zawody. Są tłumaczami, górnikami, urzędnikami, przedsiębiorcami. Różni ich bardzo wiele jednak teraz łączy ich jedno –  po złożeniu przysięgi wojskowej stali się żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.


 W ubiegłą sobotę, 15 czerwca na placu jednostki wojskowej w Śremie stanęło 76 nowych „terytorialsów” i złożyło przysięgę na wierność Ojczyźnie.  To ważny dzień w życiu każdego żołnierza ale też moment wzruszenia dla bliskich licznie przybyłych na wojskową uroczystość.

Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 31 maja i przeszli intensywne szkolenie podstawowe, które odbyło się na obiektach wojskowych 124 batalionu lekkiej piechoty w Śremie. Nowo wcieleni „terytorialsi” zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, taktyki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i topografii.  Standardem w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialne stało się już szkolenie i nauka strzelania z wykorzystaniem najnowocześniejszego polskiego karabinka MSBS „Grot”.  Dodatkowym utrudnieniem dla nowych żołnierzy były panujące w trakcie przeszkolenia iście afrykańskie upały.

Żołnierze wrócili do domów i swoich bliskich aby odpocząć po trudach szkolenia. Jednak już wkrótce znajdą się znów w koszarach lub na poligonie by kontynuować rozpoczęty właśnie 3 – letni proces zdobywania wojskowej wiedzy i umiejętności.  Żołnierze – ochotnicy z 12 Wielopolskiej Brygady OT to ludzie, którzy na co dzień wykonują różne zawody i mają ciekawe zainteresowania. Wśród składających przysięgę znaleźli się: tłumacz języka hebrajskiego, górnik z kopalni soli, technolog cukiernictwa, lakiernik, kucharz, programista oraz zawodowy chodziarz. W swoich szeregach wielkopolscy „terytorialsi” powitali także urzędników, uczniów, księgowe, informatyków, studentów i pracowników korporacji.

„Potencjałem 12 Wielkopolskiej Brygady są ludzie. W dowodzonej przeze mnie jednostce służbę pełni ponad 1000 żołnierzy. Już niedługo minie rok od momentu gdy rozpoczynaliśmy szkolenie żołnierzy – ochotników. Wśród tych którzy rok temu wstępowali w szeregi WOT cały czas widzę wysoki poziom motywacji oraz duże zaangażowanie w szkolenie. Obserwuję, że takie same cechy, determinacja i chęć zdobywania nowych umiejętności cechuje także nowych żołnierzy, którzy właśnie dziś stali się „terytorialsami” – powiedział po przysiędze płk Rafał Miernik – dowódca brygady.      

Przed 12. Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej stoją kolejne wyzwania i szkolenia. Duża cześć chętnych do służby wojskowej, to ludzie młodzi, którzy planują odbyć podstawowe szkolenie w czasie najbliższych wakacji. To doskonałe rozwiązanie dla młodzieży, ponieważ umożliwia im to pogodzenie służby wojskowej z obowiązkami ucznia lub studenta.

 kpt Marcin MISIAK 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

(Visited 217 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz