Skwer Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Poznański skwer w pobliżu Wielkopolskiego Centrum Pediatrii oficjalnie otrzymał nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tablicę uroczyście odsłonił Jurek Owsiak w towarzystwie wolontariuszy, medyków i samorządowców. 

Skwer Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajduje się w rejonie ul. A. Wrzoska, tuż przy Wielkopolskim Centrum Pediatrii.


O jego nazwie zdecydowali radni podczas sesji 5 kwietnia. 

– Pomysł, żeby jakieś miejsce w Poznaniu poświęcić Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie jest nowy, zapewne dawno już chodził  wielu po głowach – mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta. – W tym roku jeden z klubów w radzie złożył odpowiedni projekt uchwały i szybko okazało się, że w tej sprawie bardzo łatwo było się nam porozumieć. Trzeba było tylko znaleźć odpowiednie miejsce – jest nim skwer przed właśnie kończonym Wielkopolskim Centrum Pediatrii. Naszym celem nie było uhonorowanie  samej organizacji, ale wszystkich ludzi, którzy tworzą wspólnotę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i co roku dzielą się dobrem podczas wielkiego finału.

WOŚP jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych fundacji o ogólnopolskim zasięgu. Dzięki pieniądzom, zebranym podczas finałów Orkiestry, placówki medyczne otrzymują sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia pacjentów. 

– Szpital, przed którym stoimy, to efekt dobrej współpracy z marszałkiem województwa oraz z radą miasta, za którą bardzo dziękuję – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.  – Dziękuję też tobie, Jurku,za wszystkie lata działalności Orkiestry. To dzięki niej mamy w poznańskich szpitalach sprzęt za ponad 50 mln zł. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to coś wyjątkowego: święto solidarności, demokracji i patrzenia na świat przez pryzmat potrzeb drugiego człowieka. Życzę nam wszystkim, abyśmy zawsze szukali tego, co nas łączy i potrafili się jednoczyć wokół tak pięknych idei.

Marek Woźniak, marszałek województwa, podkreślił, że WOŚP to wielka idea i wielka wspólnota.

– Trzymamy za nią kciuki do końca świata i jeden dzień dłużej – zapewniał. – Dziękuję Przewodniczącemu Rady Miasta za wskazanie właśnie tego miejsca na lokalizację skweru. 

Ze sprzętu przekazanego przez WOŚP korzystają poznańskie szpitale oraz jednostki straży pożarnej –  zarówno państwowej, jak i ochotniczej.

– Jako przedstawicielka placówki medycznej i dyrektor szpitala będę zapewne mówić w imieniu wszystkich dyrektorów szpitali w Wielkopolsce: ogromnie dziękujemy za wsparcie, za zaangażowanie i trud – dziękowała Jurkowi Owsiakowi Izabela Marciniak, dyrektorka Wielkopolskiego Centrum Pediatrii. – Pierwsze orkiestrowe granie w naszym szpitalu miało miejsce w 2006 roku. Otrzymaliśmy wtedy inkubator na oddział noworodkowy. Kolejne lata przyniosły dalsze wsparcie. W tym roku otrzymaliśmy sprzęt na blok operacyjny wart prawie milion zł. Nie mogłam nie skorzystać z tej okazji i nie podziękować osobiście Panu, całemu sztabowi, tysiącom wolontariuszy, milionom darczyńców za zaangażowanie i mobilizację przy finale WOŚP. 

W 2022 r. finał WOŚP odbywał się pod hasłem Przejrzyj na oczy” – celem zbiórki było wsparcie okulistyki dziecięcej w Polsce. W Poznaniu centralnym punktem imprezy organizowanej przez Sztab Ławica był Stadion Miejski przy ul. Bułgarskiej. Jak co roku prezydent Jacek Jaśkowiak przekazał poznańskim sztabom kilka przedmiotów – m.in. bluzy z koziołkami, lokalne edycje gry Monopoly z podpisem prezydenta czy komiksy Kajko i Kokosz przełożone na gwarę poznańską z autografem tłumacza Juliusza Kubla, a także przekazał na licytację wspólny trening na siłowni. 

– Cieszę się, że możemy otwierać dziś ten skwer – przyznał Jurek Owsiak. – Będę dokładny i powiem po poznańsku: przekazaliśmy Poznaniowi 13 571 sztuk sprzętu, który jest warty 53 853 233,81 zł. Podkreślam to, bo te 81 groszy też jest bardzo ważne, ponieważ nie bierze się znikąd. Bardzo pilnujemy naszych zakupów, rozliczamy je, kupujemy w konkursie ofert i dbamy, by sprzęt był odpowiedniej jakości. Tego nauczyliśmy się od poznaniaków, żeby kupować jakość. Dziś stoimy w miejscu współpracy samorządowców – to wy robicie najlepszą robotę. Pilnujcie, by nikt wam pieniędzy nie zabierał. My będziemy grać do końca świata i jeden dzień dłużej, choć cena prądu może nas trochę przygiąć. Ale nie pękamy i robimy swoje. Nie dajmy sobie zabrać radości, bawmy się i pomagajmy sztabom. 

Jurek Owsiak zdradził również, że podczas najbliższego finału Orkiestra będzie grać po raz pierwszy będzie dla wszystkich: i dla małych i dla dużych. W 2022 r. WOŚP zebrała prawie 224,4 mln zł. Podczas finału działały 1633 Sztaby (w tym 90 z 29 krajów), a zaangażowanych było 102 555 wolontariuszy.

AW /poznan.pl/

(Visited 109 times, 1 visits today)

Leave a Reply