Sektor publiczny UE zainwestuje w czyste i nowoczesne pojazdy walcząc ze smogiem [FILM]

Blisko dwie trzecie emisji powodujących smog pochodzi z transportu drogowego, dlatego Parlament Europejski przyjął nowe regulacje dotyczące zamówień publicznych, które zachęcą do inwestycji w czyste pojazdy i pomogą w zmniejszeniu skali tego problemu.

„Sektor publiczny potrzebuje czystych, energooszczędnych autobusów, ciężarówek i samochodów dostawczych, a europejski przemysł długofalowego impulsu innowacyjnego, który pozwoli mu stawić czoła globalnej konkurencji. Przyjęty dziś dokument o wspieraniu czystych pojazdów, stanowi odpowiedź na te wyzwania”, powiedział sprawozdawcą dokumentu poseł Andrzej Grzyb.

„Przyjmujemy ambitne cele, rozliczane na poziomie państw członkowskich ale realizowane głównie przez samorządy. Dlatego zadbaliśmy o elastyczność i dopasowanie do możliwości i aspiracji samorządów, by stymulować rozwój czystej komunikacji publicznej. Ważne, by za dyrektywą szło wsparcie z unijnego budżetu i europejskich instytucji”, dodał europoseł.

Cele w dyrektywie dotyczą pojazdów lekkich jak i ciężkich. Jednak główny efekt będzie miała na rynku autobusów, bo tu praktycznie wszystkie kupowane są przez zamówienia publiczne.

W UE mamy już championów, którzy rozwinęli technologie i z powodzeniem konkurują swoimi produktami na Europejskim i światowym rynku – reprezentuję Wielkopolskę i z dumą mogę stwierdzić, że nasz region może się pochwalić Solaris z Bolechowa koło Poznania, producentem nowoczesnych zeroemisyjnych, elektrycznych i wodorowych, autobusów, które znajdują nabywców na całym świecie, m.in. również w Brukseli”, podkreśla poseł Grzyb.

Nowe regulacje będą musiały być stosowane do przetargów, które będą ogłaszane od drugiej połowy 2021 roku.

Źródło:

andrzejgrzyb.eu

materiał: www2.eppgroup.eu

Andrzej Grzyb i Jerzy Buzek o czystym powietrzu i czystej energii dla Polski, dla Wielkopolski – podsumowanie co zrealizowano 2014-2019

 

(Visited 59 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz