Samochodowy punkt pobrań prób COVID-19 drive-thru w Krotoszynie

W dniach od 4 do 6 maja na Placu Targowym w Krotoszynie uruchomiony zostanie samochodowy punkt pobrań prób COVID-19 drive-thru. Osoby z objawami bądź z podejrzeniem choroby COVID-19 będą mogły bezpłatnie przebadać się po uprzedniej telefonicznej kwalifikacji przez Wojewódzką Inspekcję Sanitarną. Od jutra (30 bm.) w godzinach 10:00-16:00 będzie można rejestrować się na badanie pod nr tel. 61 656 80 75.


– Wszyscy mamy świadomość problemu, jakim jest koronawirus, dlatego moim zadaniem jest wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Mamy możliwości, by taki mobilny punkt uruchomić, dlatego ze względu na wysoki wskaźnik zakażeń wybrałem Krotoszyn. Nie wykluczam, że w kolejnych dniach samochodowy punkt pobrań pojawi się także w innych miastach – tłumaczy wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. – Jeśli pewne procedury można ułatwić, robimy to – dodaje.

Punk poboru prób to projekt dla osób zmotoryzowanych realizowany przez 12 Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej i Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we współpracy z lokalnym samorządem. Akceptację dla pomysłu poszerzenia diagnostyki laboratoryjnej dał wojewoda.

Punkt poboru powstanie na bazie kontenerów. Jego obsługą w godzinach od 10 do 18 zajmą się żołnierze oraz pracownicy inspekcji sanitarnej z Krotoszyna i Ostrzeszowa. Zgodnie z założeniami, przewidywany czas poboru próby wyniesie około 15 minut. Pobrane wymazy zostaną przekazane do laboratorium, które przeprowadza badania diagnostyczne. Po trzech dniach pracy punktu poboru w Krotoszynie, planowane jest jego uruchomienie w innym powiecie województwa.

Do tej pory w powiecie krotoszyńskim odnotowano 260 przypadków zakażeń koronawirusm. Od początku pandemii w Wielkopolsce wykonano ponad 27 tys. testów.

poznan.uw.gov.pl

(Visited 138 times, 1 visits today)

Leave a Reply