Samochód ciężarowy w rowie

W piątek 16 kwietnia 2021 roku na drodze krajowej nr 36 w miejscowości Lutogniew doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu ciężarowego. Ciągnik siodłowy wraz z naczepą wpadł do rowu.


Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 7:38. Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz jeden zastęp z jednostki OSP Lutogniew.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia, Kierujący Działaniem Ratowniczym w wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalił, że samochód ciężarowy znajduje się w rowie, tył naczepy blokuje jeden pas drogi. Kierowca samodzielnie opuścił pojazd.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Strażacy do czasu przybycia na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego udzielili kierowcy kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po przeprowadzonym badaniu w karetce pogotowia, personel medyczny podjął decyzję o pozostawieniu kierującego pojazdem na miejscu zdarzenia. W tym samym czasie strażacy wprowadzili ruch wahadłowy oraz przystąpili do odłączania akumulatorów w rozbitym pojeździe. Z pobliskiego gospodarstwa rolnego strażacy pozyskali sprasowaną słomę, która została wykorzystana do zabezpieczenia wycieku oleju napędowego z uszkodzonego zbiornika. Po dotarciu na miejsce zdarzenia specjalistycznego sprzętu pomocy drogowej  pojazd wyciągnięto z rowu. Na czas wyciągania pojazdu, Policja wstrzymała ruch na drodze i zorganizowała objazdy. Następnie strażacy usunęli z jezdni elementy karoserii i nagromadzoną ziemię oraz wycieki płynów eksploatacyjnych, likwidując tym samym zagrożenia i przywracając ruch na drodze w obu kierunkach. Na tym trwające 4 godziny i 56 minut działania zakończono i zastępy wróciły do miejsca stacjonowania.

Opracował: st. kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: JRG Krotoszyn/kppsp-krotoszyn/

(Visited 19 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz