Rodziny Powstańcze patronują obchodom 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

„Wolność liczy się w każdym wieku” to hasło promocyjne towarzyszące przygotowaniom do centralnych obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które odbędą się 27 grudnia 2018 roku w Poznaniu i dzień później w Warszawie.


O tym, jak będziemy świętować, mówił organizator uroczystości Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielopolskiego i jego goście podczas konferencji prasowej, która odbyła się 12 marca 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.

Główne uroczystości tradycyjnie odbędą się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, skąd uczestnicy przejdą do poznańskiej Fary na mszę świętą w intencji powstańców. Nie zabraknie obozu powstańczego na placu Wolności, gdzie na telebimie mieszkańcy będą mogli zobaczyć transmisję z uroczystości oficjalnych oraz z wieczornego koncertu, będącego artystycznym hołdem dla powstańców.

„Chcielibyśmy, aby honorowym patronem tych obchodów były Rodziny Powstańcze, które są obecne w Wielkopolsce i są ściśle związane z obchodami 100 – lecia. Ten powszechny patronat wszystkich wielkopolskich rodzin powstańczych daje nam poczucie utożsamienia się z tymi ważnymi wydarzeniami i jednocześnie zapewnia pozapolityczny akcent. Chcemy przeżywać wspólnie tę rocznicę. Chcemy te obchody świętować w sposób maksymalnie obywatelski społeczny i wielkopolski” – podkreślił Marszałek Woźniak, który dodał także „Liczymy, że podczas obchodów będzie obecna asysta wojskowa. Nie wyobrażam sobie, aby jej nie było”.

W najbliższych miesiącach również możemy liczyć na szereg wydarzeń przygotowujących nas do grudniowych uroczystości. Będzie to m.in. wrześniowy Piknik Powstańczy oraz premiera opery „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Więcej informacji w załączniku.

„Oprócz tego, co my robimy, będziemy też wspierać wiele działań, które podejmują lokalne samorządy, stowarzyszenia, które będą podczas tego i w następnym roku celebrować wiele wydarzeń związanych z powstaniem. I bardzo nam zależy, aby to była taka powszechna aktywność Wielkopolan nieskrępowana żadnymi ograniczeniami. Każdy, kto ma pomysł i entuzjazm do tego, by cokolwiek organizować, powinien to robić, a my będziemy to wspierać” – powiedział Marszałek Marek Woźniak.

Bogdan Czaja, zastępca dyrektora programowego TVN poinformował, że wieczorny koncert „Wiara, Nadzieja, Wolność” z poznańskiego Inea Stadionu transmitowany na żywo zobaczą również widzowie głównego kanału TVN. Zapewnił, że wydarzenie zostanie zrealizowane na najwyższym telewizyjnym poziomie.

Marcin Perzyna, Prezes Festival Group i producent koncertu dodał, że podczas wydarzenia zostaną wykorzystane dostępne materiały archiwalne oraz te, które uda się pozyskać dzięki kwerendzie w muzach zagranicznych. Poinformował również o pomyśle reżyserskim „Chcemy odwołać się do Rodzin Powstańczych i utkać nić pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. Uwspółcześnienie wydarzeń historycznych będzie głównym wysiłkiem, który w tym koncercie będziemy chcieli ponieść”.

Prezentowany materiał muzyczny będzie w dużej mierze współczesny, jednak pojawią się również pieśni historyczne i specjalnie skomponowane utwory. Do udziału w koncercie zostało zaproszonych wielu artystów. Zainteresowanie występem wyrazili m.in. Maryla Rodowicz, Kayah, Andrzej Piaseczny, Edyta Górniak, Anna Wyszkoni, Bracia, Michał Szpak, Beata i Bajm, Kamil Bednarek i Perfekt. Wokalistom mają towarzyszyć połączone siły Orkiestr Wielkopolskich. Scenografię do koncertu zaprojektuje Michał Białousz.

Tadeusz Musiał, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przedstawił informacje na temat działań upamiętniających bohaterskich powstańców wielkopolskich, w tym m.in. o cyklicznych spotkaniach Rodzin Powstańczych oraz pielęgnacji mogił powstańczych.

Informacje na temat inicjatyw powstańczych Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz pozostałych działań w regionie uzupełniła Anna Jaworska, dyrektor Biura Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Więcej informacji w załączniku oraz na 27grudnia.pl

100. ROCZNICA MATERIAŁ PRASOWY

/umww.pl/
Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

(Visited 183 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz