Już niebawem rozpoczęcie sezonu motocyklowego – policjanci apelują o rozwagę!

Wkrótce rozpocznie się wiosna, która sprzyja podróżom jednośladami. Policjanci apelują do motocyklistów, którzy czynią ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem sezonu o rozwagę. Kierowcy samochodów zaś muszą zwiększyć koncentrację i czujność oraz ponownie przyzwyczaić się do widoku jednośladów w swoich lusterkach.


Wraz z nadejściem wiosny, na drogi wyjadą motocykliści. Większość motocyklistów to ludzie, którzy przestrzegają przepisów, są świadomi zagrożeń, chroniący swoje życie, pasażerów a także innych uczestników ruchu drogowego.

Zdarzają się jednak tacy, którzy wolą popisywać się, nie szanując innych, kierując szybkim i ciężkim pojazdem, niejednokrotnie nie będąc w stanie nad nim zapanować. W takich przypadkach często dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń. Dla kierującego motocyklem nawet uszkodzenia asfaltu czy piach na jezdni może być dużym zagrożeniem. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna. Motocykl jest pojazdem, który nie posiada pasów, ani poduszek powietrznych. Zderzenie motocyklisty z innym pojazdem lub drzewem zwykle kończy się tragicznie.

Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe! Pomyśl zatem o innych kierowcach. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości; nie wymuszaj pierwszeństwa; wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców; zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej widoczny na drodze.

W bezpiecznym podróżowaniu motocyklem może pomóc stosowanie się do kilku podstawowych rad:

– Bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie.

– Nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować życie albo zdrowie ciebie lub inną osobę!

– Motocyklista nigdy nie powinien „wciskać się” pomiędzy jadące pojazdy. Kiedyś ktoś go nie zauważy.

– Zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów.

– Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy grozi najechaniem przez inny pojazd.

– Od momentu, gdy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe.

– Kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo.

WRD(Visited 141 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz