Rekordowe Centrum Warte Poznania

Sąsiedzki Święty Marcin, Kraina Olimpia, Wycieczki szlakiem staromiejskich legend, Wędrujący Dom Tańca, Wildecki Bieg Śniadaniowy, czy Filmowelove na Jeżycach – to tylko część projektów, które zwyciężyły w Centrum Wartym Poznania.


W tym roku sfinansowane zostaną aż 23 pomysły, najwięcej w historii konkursu.

– Przed nami kolejna edycja programu, którego celem jest ożywienie przestrzeni śródmieścia – nie tylko Starego Miasta, ale też Łazarza, Jeżyc, Wildy, Śródki czy terenów nadrzecznych. Pomysłów dostarczają sami mieszkańcy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia i inne organizacje. W ostatnich 7 latach trwania konkursu z ich inicjatywy odbyło się wiele wydarzeń artystycznych i kulturalnych – animacji, koncertów, seansów kina plenerowego, występów teatralnych czy potańcówek. Wiele tych przedsięwzięć wpisało się na stałe w koloryt poszczególnych dzielnic. Powstawały też różne formy przestrzenne, np. murale – wylicza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Poprzez konkurs Centrum Warte Poznania zapraszamy mieszkańców i turystów, aby spędzali czas w śródmieściu i odkrywali uroki naszego miasta. Wzmożony ruch to szansa także dla okolicznych usług i gastronomii. Cieszymy się, że program, co roku, cieszy się tak dużym zainteresowaniem – dodaje zastępca prezydenta.

W tym roku na konkurs Centrum Warte Poznania wpłynęły 62 prace konkursowe. Najwięcej pomysłów zostanie zrealizowanych na osiedlu Stare Miasto (8), oraz na Św. Łazarzu i Jeżycach (6). Najwyżej ocenione zostały „Kraina Olimpia” (animacje kulturalne na placu przed dawnym kinem Olimpia) oraz „Sąsiedzki Święty Marcin” (działania edukacyjne i kulturalne, ożywiające lokalną społeczność). Uznanie komisji konkursowej zdobyły też projekt „Wierzbowe konstrukcje – żywa architektura warta Poznania” – warsztaty tworzenia konstrukcji z wierzby.

– To już 4. edycja projektu „Kraina Olimpia”. W tym roku znacząco poszerzamy jego formułę. Działamy dwutorowo. W czasie wakacji zrealizujemy cykl warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będą zajęcia z tworzenia książek i komiksów, słuchowisko oraz mapping. Spróbujemy także przekształcić dziedziniec przed dawnym Kinem Olimpia w ogród społeczny. Zamierzamy zmienić to miejsce w przyjemną oazę – tłumaczy Aleksandra Kołodziej ze Stowarzyszenia Scena Robocza, autorka projektu „Kraina Olimpia”.

– Chciałem zwrócić uwagę, że ten projekt Centrum Wartego Poznania otrzymał dotację także z Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego. Nigdy wcześniej to się nie zdarzyło – zauważył Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMP.

Drugim projektem, który otrzymał najwyższą ocenę komisji konkursowej, jest „Sąsiedzki Święty Marcin”.

– Konkurs Centrum Warte Poznania daje możliwość pozyskania pieniędzy na rewitalizację społeczną. Nasze wydarzenia na ul. Św. Marcin będą odbywać pod hasłem „Wszyscy jesteśmy sąsiadami”. W planach jest wiele spotkań i koncertów. Niech nam inne fyrtle w Poznaniu zazdroszczą – żartowała Hanna Sierocka z Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Poznaniu. Autorka projektu „Sąsiedzki Święty Marcin” odniosła się też do zakończonego właśnie remontu ulicy.

– Czekaliśmy na ten moment. Remont ul. Św. Marcin to dla nas ogromna szansa. Wydarzenia, które odbędą się tutaj w najbliższym czasie pokażą, że właśnie o to chodziło. Nie wolno nam teraz wypuścić z rąk tego potencjału. Za kilka lat, gdy zakończy się odnowa całej ulicy, będzie ona piękną i atrakcyjną arterią miasta Poznania – przewiduje Hanna Sierocka.

Wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Centrum Warte Poznania rozpoczną się już w kwietniu i potrwają do końca roku.

Celem konkursu CWP jest rewitalizacja centrum miasta poprzez organizację atrakcyjnych i dostępnych dla mieszkańców działań kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Pomysł został zainicjowany w 2012 roku przez Komisję Rewitalizacji Rady Miasta Poznania  – od początku operatorem konkursu jest Wydział Kultury UMP, który w ciągu 7 lat wsparł realizację ponad 100 projektów. Niektóre z nich stały się zaczątkiem nowych, kulturotwórczych miejsc Poznania, np. galerii fotografii Pix.House czy atelier Okien Życie Stowarzyszenia Łazęga Poznańska.

Projekty nagrodzone w ramach Centrum Wartego Poznania realizowane będą na terenie pięciu osiedli śródmiejskich –  Starego Miasta (w tym ulicy Św. Marcin), Jeżyc, Wildy, św. Łazarza oraz Ostrowa Tumskiego, Śródki i Komandorii – oraz na terenach nadbrzeżnych, położonych po obu stronach rzeki Warty – na obszarze pomiędzy mostem Lecha, a mostem Przemysła. Pula konkursowa (350 000 złotych) została rozdysponowana przez 13-osobową komisję konkursową, złożoną z ekspertów oraz radnych miejskich i osiedlowych.

AJ /poznan.pl/

Załączniki

(Visited 118 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz