Pyrkon – święto fantastyki już w weekend!

W weekend na ulicach Poznania znów będzie można spotkać elfy, czarownice, superbohaterów, a także wiele innych postaci z komiksów, gier oraz książek, filmów i seriali z gatunku fantasy. W piątek na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczyna się Festiwal Fantastyki Pyrkon. Impreza potrwa do niedzieli.

Pyrkon to obecnie największy w Polsce festiwal poświęcony szeroko pojętej fantastyce, obejmujący kilkanaście bloków tematycznych: od komiksów, mangi i anime po gry, filmy czy literaturę fantasy. Festiwal ma też bogatą tradycję – w tym roku odbędzie się jego 19. edycja. Przez lata impreza rozrosła się do olbrzymich rozmiarów. W 2000 r. brało w niej udział 600 uczestników, w zeszłym roku było ich już ponad 43 tysiące.

– Pyrkon to przede wszystkim ludzie – fani fantastyki, twórcy, producenci, wystawcy i… Ty, ponieważ Pyrkon to fantastyczne miejsce spotkań. Odwiedź nas koniecznie! – zachęcają organizatorzy wydarzenia na Facebooku.

W tegorocznym programie Pyrkonu, jak zawsze znaleźć można bogatą ofertę wykładów na przeróżne tematy. Coś dla siebie znajdą zarówno fani Star Wars, uniwersum Marvela i DC Comics oraz Gry o Tron, jak i osoby chcące dowiedzieć się czegoś więcej o dawnych wierzeniach ludowych, wymarłych zwierzętach, kosmosie czy ciemnej stronie medycyny.  

Na scenie będzie można zobaczyć wiele pokazów – m.in. walki Słowian i Wikingów, tańce szkockie i irlandzkie i musical Gnijąca Panna Młoda w wykonaniu uczniów poznańskich „Łejerów”. Będzie też można poznać poznańskie legendy i przenieść się w czasie na dwór księcia Przemysła II oraz księżniczki Ludgardy, a także spróbować swoich sił na torze przeszkód niczym prawdziwy ninja.

Atrakcje czekają zarówno na fanów planszówek, jak i gier komputerowych, którzy będą mogli spróbować swoich sił w licznych turniejach. Spragnieni wyzwań mogą wziąć też udział w konkursach wiedzy na temat swoich ulubionych bohaterów.

Klimat Pyrkonu w dużej mierze budują cosplayerzy. Ważnym punktem programu jest Maskarada, czyli konkurs na najlepszy kostium festiwalu. Osoby chcące się lepiej poznać, będą miały okazję zrobić to podczas tematycznych zabaw, warsztatów i spotkań integracyjnych. W programie są gry, turnieje, LARP-y – w ramach których uczestnicy zabawy będą mogli stworzyć i przeżyć własną opowieść w świecie fantasy.

Nie zabraknie też wydarzeń dla dzieci. Najmłodsi będą mogli np. wziąć udział w warsztatach origami i tworzenia robotów, urządzić dom dla małej księżniczki, zbudować ogromnego smoka, zobaczyć pokazy z użyciem ciekłego azotu czy obejrzeć japońskie animacje.

Pyrkon to także spotkania z zaproszonymi gośćmi. W strefie fabularnej będzie można posłuchać m.in. wykładów: Adama Koebela, Chrisa Bircha, Katarzyny Kuczyńskiej, Jakuba Brańskiego czy Jeffa Richarda. Na bloku literackim pojawią się m.in.: Andrzej Pilipiuk, Ben Kane, Angus Watson, Aneta Jadowska, Michał Gołkowski, Paweł Majka czy Robert M. Wegner. Dział komiksów reprezentować będą, m.in.: Anna Krztoń, Bogusław Polch, Stan Sakai czy Marta Falkowska i Bogumiła Pepasińska. W bloku filmowo-serialowym pojawią się, m.in.: Bartosz Wesołowski, Christopher Judge, Stanisław Mąderek, Thomas Astruc czy Martin Gooch i Marta Dobecka.

Festiwal Fantastyki Pyrkon będzie odbywać się w dniach 26-28 maja, na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wejść na teren MTP można będzie już w piątek, od godz. 10 aż do niedzieli – do godz. 15. Atrakcje czekać będą na uczestników od rana do późnych godzin wieczornych.

Karnet 3-dniowy kosztuje 119 zł. Za bilet jednodniowy trzeba zapłacić: 49 zł (piątek), 69 zł (sobota), 39 zł (niedziela). Dzieci od 6. do 12. roku życia kosztować będzie to: 25 zł (piątek), 35 zł (sobota), 20 zł (niedziela). Kasy biletowe znajdować się będą w Holu Północnym (wejście od strony ul. Bukowskiej).

Dużym udogodnieniem jest „Bimba dla Pyrkonowiczów”. Uczestnicy festiwalu, posiadający identyfikator, w czasie festiwalu będą mogli jeździć komunikacją miejską za darmo. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie ZTM.

Więcej informacji, w tym szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie festiwalu: https://pyrkon.pl/

AJ /poznan.pl/

(Visited 97 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz