PRZYPOMINAMY ZASADY PORUSZANIA SIĘ PO DRODZE NA ROWERZE, ROLKACH, WROTKACH, HULAJNODZE I DESKOROLCE

Nadchodząca wiosna i zmieniająca się aura pogodowa niebawem „obudzi” miłośników jazdy na , rolkach, wrotkach, deskorolkach, hulajnogach . Jazda na tych urządzeniach to ogromna przyjemność, ale też wielka odpowiedzialność, bowiem nie możemy zapominać, że musimy stosować się do obowiązujących nas przepisach ruchu drogowego.


W zależności od tego na czym się poruszamy, mamy tzw. inny status. Pamiętajmy, że rowerzystę obowiązują inne przepisy niż rolkarza, wrotkarza. deskorolkarza czy osobę poruszającą się hulajnogą.

Policjanci przypominają o czym należy wiedzieć i do jakich przepisów się stosować.

Rowerzysta

Jeżeli na drodze jest wydzielona droga dla rowerów oznaczona znakami drogowymi (niebieskimi – nakazu) to zobowiązuje nas do poruszania się po niej zgodnie z kierunkiem ruchu. W przypadku braku takich miejsc, rowerzysta porusza się po jezdni. Oczywiście obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Rower musi być należycie wyposażony i oświetlony w określonych porach dnia

Z chodnika może korzystać tylko w szczególnych przypadkach:

– gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

– kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Jeśli jazda po chodniku wymaga przekroczenia jezdni, rowerzysta powinien pamiętać, że nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych. W takim przypadku należy zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę jezdni.

Osoba poruszająca się na rolkach, wrotkach, hulajnodze, deskorolce

Osoba poruszająca się na drodze na rolkach, wrotkach, deskorolce lub hulajnodze zgodnie z przepisy ruchu drogowym traktowana jest jako piesza i powinna poruszać się po chodniku. Jeżeli go nie ma, powinna jechać poboczem po lewej stronie drogi. Jeżeli nie ma pobocza, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającym pojazdom.

Pamiętajmy o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego, kulturze osobistej oraz szacunek do pozostałych, które pozwolą na bezpieczne poruszanie się po drogach wszystkich uczestników ruchu drogowego.

J​E/BJ /rawicz.policja.gov.pl

(Visited 226 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz