Prewencyjne działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym – „Jabłko, czy cytrynka?”

Grodziscy policjanci wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim przeprowadzili działania prewencyjno – edukacyjne pod nazwą „Jabłko, czy cytrynka”. Od pierwszych podjętych w tym zakresie działań minęło już 14 lat.


Celem głównym spotkania było zwrócenie szczególnej uwagi kierującym na ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym, jak również na zapinanie pasów bezpieczeństwa. Dzieci miały również okazję dowiedzieć się od policjantów o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym zwłaszcza w kontekście zbliżających się wakacji.

W minionym tygodniu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp.  spotkali się z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie Polskim. Funkcjonariusze przeprowadzili prelekcje podczas, której przypomnieli dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Następnie wspólnie razem przeprowadzili działania prewencyjno – edukacyjne skierowane do kierowców.

Osoby, które w trakcie prowadzonych działań popełniły drobne wykroczenie drogowe zostały pouczone przez policjantów o skutkach prawnych wynikających z tego czynu. Policjanci udzielając pouczenia informowali  kierujących, że tylko rozwagą oraz umiejętnością prawidłowej oceny sytuacji na drodze mogą spowodować, iż zdarzeń drogowych, których bezpośrednią przyczyną jest zbyt duża prędkość, lekkomyślność oraz alkohol będzie ich po prostu coraz mniej.

Kierowcy zatrzymywani do tzw. „rutynowej” kontroli drogowej, a poruszali się z odpowiednią prędkością otrzymywali od uczniów jabłko. Natomiast ci, którzy przekroczyli nieznacznie prędkość otrzymali pouczenie, ale również byli zachęcani do wykonania zadania w obecności dzieci polegające na zjedzeniu cytryny. Przysłowiowa „kwaśna” mina od zjedzenia cytrynki udzielała się wszystkim uczestnikom tej prewencyjnej akcji wywołując wiele uśmiechu na twarzach – zwłaszcza wśród uczestniczących dzieci. Przeprowadzona akcja stała się świetną edukacją nie tylko dla dzieci, ale i również dla kierowców.

grodzisk-wielkopolski.policja.gov.pl

(Visited 54 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz