Poznański półmaraton na stulecie uniwersytetu

14 kwietnia po raz dwunasty odbędzie się w Poznaniu półmaraton. Trasa tegorocznego biegu jest taka sama jak w zeszłym roku. W związku z obchodami 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego będzie można pobiec w jednej z czterech specjalnych kategorii.
– Jesteśmy w trakcie obchodów roku jubileuszowego Uniwersytetu Poznańskiego. Na jego program składają się wydarzenia naukowe, kulturalne, rozrywkowe i także sportowe. Są one organizowane i współfinansowane przez cztery poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Akademię Wychowania Fizycznego – przypomniał Tadeusz Wallas, prorektor UAM ds. kadry i finansów.

Pierwotnie z okazji rocznicy powstania miał zostać zorganizowany specjalny bieg. Jednak z uwagi na problemy i utrudnienia, jakie każdorazowo taka impreza powoduje, zdecydowano się przyjąć zaproszenie Miasta do przyłączenia się do Poznańskiego Półmaratonu.

– Bieg z okazji 100-lecia powstania Uniwersytetu Poznańskiego łączymy z naszym półmaratonem, który w tym roku obędzie się po raz dwunasty. W pierwszym biegu, w 2008 roku, wzięło udział około tysiąca zawodników. Obecnie poznański maraton jest drugim jeśli chodzi o frekwencję biegiem na tym dystansie w Polsce, po Półmaratonie Warszawskim. Może przy okazji połączenia sił z obchodami uda się ustanowić rekord, jeśli chodzi o liczbę uczestników – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania

Przy okazji jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego zwrócono uwagę na powiązania uczelni ze sportem.

– Heliodor Święcicki, pierwszy rektor poznańskiego uniwersytetu zaprosił w 1919 roku do Poznania Eugeniusza Piaseckiego, obecnie patrona Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, i to właśnie tutaj powstała pierwsza w Polsce i trzecia w Europie katedra wychowania fizycznego. Pół roku później powstał Akademicki Związek Sportowy, który w okresie międzywojennym był czołowym przedstawicielem sportu w Polsce w wielu dyscyplinach. Mówiąc o półmaratonie w Poznaniu trzeba pamiętać o tych postaciach – przypomniał Michał Musielak, Prorektor ds. Organizacji, Promocji i Współpracy z Regionem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Półmaraton po osi historii

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają w pakiecie startowym, oprócz tradycyjnych gadżetów i koszulki, notatkę wyjaśniająca czym był Uniwersytet Poznański – dzisiaj błędnie kojarzony tylko z UAM – i dlaczego w latach 50. XX wieku został on podzielony na kilka uczelni.

Na trasie biegu będzie stało stu studentów trzymających tabliczki z datami stu kolejnych lat historii Uniwersytetu Poznańskiego.

– Biegacze będą się przemieszczać po symbolicznej osi historii naszego środowiska akademickiego. Przy starcie biegu stanie grupa rekonstrukcyjna powstańców wielkopolskich przypominająca stulecie tego zrywu – zaznaczył Jan Celichowski, prorektor ds. Nauki Akademii Wychowania Fizycznego.

Uczestnicy biegu będą mogli w ramach dodatkowych kategorii dla obu płci wystartować jako student-doktorant, pracownik, absolwent lub przyjaciel uniwersytetu. Do tej ostatniej kategorii będzie mógł się zgłosić każdy.

W tych ośmiu kategoriach, licząc kobiety i mężczyzn, przewidywane są nagrody czterech rektorów poznańskich uczelni: 3000 zł dla zwycięzcy i zwyciężczyni, 2000 zł za drugie miejsce i 1000 zł za miejsce trzecie w danej kategorii. Nagrody finansowe mają być wręczone w sposób uroczysty na Gali Sportu, która zaplanowana jest na 8 maja, czyli dzień po głównych uroczystościach stulecia poznańskich uczelni.

– Nam, jako organizatorom jubileuszu, zależy aby te obchody nie zamknęły się tylko w czterech społecznościach akademickich, ale abyśmy świętowali wspólnie razem z mieszkańcami Poznania, wielkopolski, a nawet Polski – zapewniła Iwona Cieślik, rzecznik prasowy poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

Trasa jak w zeszłym roku

– Po wieloletnich poszukiwaniach znaleźliśmy optymalną trasę – zapewnia Łukasz Miadziołko, dyrektor POSiR.

Półmaraton tradycyjnie wystartuje z ulicy Grunwaldzkiej tuż przy Międzynarodowych Targach Poznańskich i pobiegnie dokładnie tą samą trasą co w zeszłym roku. Meta – podobnie jak podczas maratonu – usytuowana będzie na Placu Św. Marka na terenie MTP.

Trasa prowadzić będzie ul. Grunwaldzką z „nawrotką” na wysokości ul. Cmentarnej.  Następnie przebiegać będzie przez Górczyn i Grunwald, dobiegając do ul. Hetmańskiej. Dalsza część trasy to dobrze znane odcinki na Dolnej Wildzie, Drodze Dębińskiej, Garbarach, ul. Solnej oraz al. Niepodległości i rondzie Kaponiera. Ostatni odcinek prowadzi przez ul. Roosevelta i ul. Bukowską, mijając po prawej stronie Hotel Sheraton aż do Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jak zapewniają organizatorzy, trasa jest płaska i szybka, zdecydowanie sprzyjająca biciu rekordów i poprawianiu wyników.

RB /poznan.pl/(Visited 44 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz