Poznań – Żużlowe Mistrzostwa Świata Juniorów wystartują na Golęcinie

Pierwszy z trzech turniejów EKO-DIR FIM Speedway U-21 World Championship odbędzie się 23 lipca na stadionie żużlowym w Poznaniu. Wśród 16 finalistów Polskę reprezentować będzie aż 4 zawodników.


Tegoroczny cykl będzie 41. edycją zmagań o tytuł najlepszego młodzieżowca na świecie. EKO – DIR FIM Speedway U-21 World Championship 2017 to trzy turnieje,  których pierwsza runda odbędzie się w Poznaniu.

– Sport żużlowy odradza się w naszym mieście. Cieszę się, że tak duża i ważna impreza, która jest organizowana już od ponad czterdziestu lat, odbędzie się właśnie na Golęcinie. Kibice przychodzą na mecze żużlowe bardzo licznie, tylko piłka nożna przyciąga więcej osób. Widać że jest głód czarnego sportu – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Tytułu najlepszego młodzieżowego żużlowca na świecie bronić będzie Max Fricke. W finałowych meczach wystąpi także czterech Polaków: Maksym Drabik, Dominik Kubera, Bartosz Smektała i Kacper Worynia.

– Mistrzostwa świata to jazda na bardzo wysokim poziomie. Można to porównać do meczów Ekstraligi. Dobrze się czuję na motorze i przede wszystkim mam prędkość. Ten sport jest jednak bardzo nieprzewidywalny, dlatego będę pracować i dam z siebie sto procent – przekonuje Bartosz Smektała.

Rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów odbędą się w Poznaniu oraz niemieckim Güstrow oraz w czeskich Pardubicach. Zmagania najlepszych młodzieżowców będą transmitowane na żywo przez stacje Eleven Sports.– Takie imprezy są potrzebne w naszym mieście. To są zawody o randze międzynarodowej i promują Poznań na całym świecie. Jeżeli uda nam się z powodzeniem zorganizować mistrzostwa juniorów, to być może uda się też pozyskać zawody seniorskie. Jednak to są plany na przyszłość – podkreśla Jędrzej Solarski, z-ca prezydenta Poznania.

Gospodarzem Golęcina są Poznańskie Ośrodki Sportu, zaś głównym użytkownikiem toru jest klub PSŻ Poznań. Natomiast mecze żużlowe na pierwszoligowym poziomie powróciły do Poznania w ubiegłym roku za sprawą WTS Sparta Wrocław, który na Golęcinie gościnnie rozgrywał swoje mecze Ekstraligi. W celu dostosowania obiektu do wymogów licencyjnych, pod koniec 2015 roku Rada Miasta przeznaczyła 1,8 mln złotych na remont stadionu. W ramach dalszej modernizacji prawdopodobnie jeszcze przed tegorocznymi mistrzostwami juniorów na stadionie pojawi się nowa tablica wyników, a w dalszej kolejności oświetlenie.

Hubert Bugajny/biuro prasowe / poznan.pl
 

(Visited 246 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz