Poznań z Samorządową Kartą dla Kultury

Podczas odbywającego się w dniach 9-11 kwietnia NieKongresu Animatorów Kultury prezydent Jacek Jaśkowiak zaprosił samorządowców z całej Polski do podpisania Samorządowej Karty dla Kultury.

– Cieszę, że możemy gościć w Poznaniu NieKongres Kultury.


Jesteśmy tu razem – samorządowcy, animatorzy, twórcy. Należy pamiętać, że to właśnie samorząd, a nie ministerstwo pokrywa 75 proc. środków, przeznaczonych na kulturę. Gdybyśmy mieli 500 milionów złotych, które zostały przeznaczone na kolekcję Czartoryskich, pewnie wydalibyśmy je bardziej roztropnie – powiedział prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. – W kulturę należy przede wszystkim inwestować. W Poznaniu wierzymy w potencjał animatorów i twórców, czerpiemy z tego. Dzięki temu kultura jest różnorodna.

NieKongres Kultury zainaugurowała debata, podczas której zaproszeni goście wspólnie dyskutowali o tym, jak budować dialog między animatorami kultury a wójtami, burmistrzami i prezydentami miast. Wzięli w niej udział: Jacek Jaśkowiak – prezydent Miasta Poznania, Ewa Matecka – wiceprezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Magdalena Sałek – wójt Gminy Jabłonna Krzysztof Piątkowski – wiceprezydent Miasta Łodzi i Robert Krupowicz – burmistrz Miasta i Gminy Goleniów.

Zwieńczeniem dyskusji było podpisanie Karty dla Kultury. To zbiór reguł współdziałania animatorów kultury z lokalnymi władzami samorządowymi. Zasady w niej zawarte zostały wypracowane w toku kilkumiesięcznych prac zespołu animatorów i samorządowców z Forum Kraków, Miasta Poznań i Centrum Kultury ZAMEK,  przygotowujących jednocześnie program i przesłanie NieKongresu. W dziesięciu punktach sformułowano wzajemne zobowiązania, których wypełnianie powinno być – zdaniem inicjatorów Karty, z Prezydentem Miasta Poznania na czele – fundamentem współpracy na rzecz społeczności lokalnych.

– Wszystkie punkty są bardzo istotne, zwłaszcza w kontekście czasów, w których żyjemy. Wielkie wyrazu szacunku dla wszystkich, którzy zadali sobie trud, aby tę kartę przygotować – mówił podczas dyskusji Jacek Jaśkowiak.

Do podpisania dokumentu zaproszeni zostali prezydenci, burmistrzowie, wójtowie oraz ich zastępcy – członkowie zarządów miast i gmin całej Polski. Pierwsi sygnatariusze uroczyście złożyli już swoje podpisy. Lista jest jednak cały czas otwarta.

Trzeci już NieKongres rozpoczął się poniedziałek, 9 kwietnia w Centrum Kultury ZAMEK i potrwa do środy 11 kwietnia. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Siła współpracy”. Oprócz warsztatów, debat i grup roboczych, w których będą brać udział animatorzy, edukatorzy i samorządowcy, przewidziano również program wydarzeń towarzyszących dla mieszkańców i mieszkanek Poznania – spektakli, seansów filmowych i warsztatów.

Organizatorami III NieKongresu Animatorów Kultury są Centrum Kultury ZAMEK, Miasto Poznań oraz Forum Kraków – inicjator i partner merytoryczny wydarzenia. Wcześniej wydarzenia to odbywało się w Warszawie (2014) i Lubiążu (2016).

Nowym pomysłem, który będzie realizowany po raz pierwszy w ramach NieKongresu, są „działania kroczące” – czyli specjalnie przygotowywany program mikrograntów dla wielkopolskich animatorów, który będzie odbywał się od kwietnia do września 2018 roku na terenie województwa. We wrześniu, krótko przed wyborami samorządowymi, odbędzie się jednodniowe seminarium, podsumowujące efekty realizacji mikroprojektów.

Tekst Samorządowej Karty dla Kultury znajduje się w załączniku, program NieKongresu znajdą Państwo na stronie: http://ckzamek.pl/podstrony/2400-niekongres-2018/

Anna Jarmuż, Alicja Wesołowska/biuro prasowe/poznan.pl

Załączniki

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dodaj komentarz