Poznań świętuje rocznicę wyborów w 1989 r.

4 czerwca, w 30 rocznicę wyborów z 1989, roku Poznań połączy się z Gdańskiem. W centrum miasta stanie wielki telebim, na którym będzie można oglądać transmisję ogólnopolskich uroczystości. A w samo południe na placu Wolności poznaniacy razem odśpiewają hymn Polski.

Ogólnopolskie obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 roku odbędą się w Gdańsku.


To tam przyjadą prezydenci, burmistrzowie i wójtowie z całej Polski. Pomysłodawcą zjazdu był Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który chciał w ten sposób uhonorować efekty obrad okrągłego stołu.

Poznaniacy będą mogli przez cały dzień na żywo śledzić wydarzenia w Gdańsku. 4 czerwca już o godz. 10 rano na placu Wolności stanie wielki telebim, na którym wyświetlana będzie transmisja z Europejskiego Centrum Solidarności. Dzięki temu każdy będzie mógł śledzić Międzynarodowe Forum Obywatelskie, podczas którego wybitne postaci polskiej nauki i polityki porozmawiają o 30 latach polskiej demokracji.

W centrum Poznania będzie więc można na wielkim ekranie zobaczyć wystąpienia Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego (godz. 10) oraz posłuchać wykładu prof. Andrzeja Friszkego (godz. 13.30). O początku nowej Europy rozmawiać będą: Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Grażyna Staniszewska, Zbigniew Janas, Henryk Wujec, Ludwika Wujec i  Małgorzata Niezabitowska. Ok. godz. 16 o wykluczonych i zapomnianych przypomną: David Ost, Michał Buchowski, Sylwia Chutnik, Ryszard Bugaj, Adam Bodnar, Jan Kubik i Przemysław Wielgosz.

W samo południe Poznań uczci rocznicę wyborów 1989 roku wspólnym śpiewaniem hymnu. Na placu Wolności pojawią się najlepsze poznańskie chóry, które pomogą wykonać Mazurek Dąbrowskiego: Poznański Chór Chłopięcy, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Kompania Druha Stuligrosza oraz Chór Męski Arion.

– Wybory w 1989 roku otworzyły Polsce pokojową drogę do demokratycznej przemiany – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca  prezydenta Poznania. – Dzięki nim możemy żyć w niepodległym kraju i cieszyć się wolnością. Dlatego zachęcam wszystkich: pokażmy, że Poznań pamięta i rozumie wagę tamtego wydarzenia. Przyjdźmy w południe na plac Wolności, zaśpiewajmy razem Mazurka Dąbrowskiego – łącząc się z mieszkańcami dziesiątek miast w całej Polsce.

Tego dnia na poznańskich autobusach pojawią się polskie flagi, zawisną one również przy placu Wolności, Al. Solidarności i al. Niepodległości oraz na budynkach Urzędu Miasta Poznania.

AW /poznan.pl/

(Visited 21 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz