Poznań stawia na sport młodych – są efekty

Miasto Poznań od lat stawia na rozwój młodych sportowców. Jednym z głównych zadań, jakie realizuje, są Młodzieżowe Centra Sportu. W 2018 roku kluby sportowe w ramach MCS, zostaną wsparte kwotą prawie 5,5 mln zł.

Aktualnie w Poznaniu działa 121 Młodzieżowych Centrów Sportu, które skupiają 5,5 tys. osób. Oferują one zajęcia sportowe w 37 dyscyplinach, realizowanych w 70 klubach.


Wsparcie młodych sportowców przekłada się na sukcesy. W ministerialnym systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży Poznań zajmuje II miejsce – z rekordową liczbą ponad 7000 punktów. Poznań wyprzedza m. in. Wrocław, Kraków, Gdańsk, ustępując jedynie Warszawie.

– Chciałem podziękować tym wszystkim, którzy przyczyniają się do sportowego kształcenia dzieci i młodzieży. Bardzo cieszy mnie zaangażowanie poznańskich klubów i wyniki, które udaje się nam wspólnie osiągać. Jeżeli nie będziemy tworzyć fundamentu, jakim jest trenowanie dzieci i młodzieży, nie będzie sukcesu naszych sportowców, medali olimpijskich i Mazurka Dąbrowskiego na najważniejszych światowych imprezach – zauważa prezydent Jacek Jaśkowiak. – Moim marzeniem jest, aby wszystkie dzieci miały możliwość uprawiania różnych dyscyplin sportowych, najlepiej w pobliżu miejsca swojego zamieszkania. Musimy odciągnąć młodzież od komputerów i innych zagrożeń, związanych z postępem technologicznym. Najbardziej może w tym pomóc sport, który uczy dyscypliny i organizacji czasu, narzuca odpowiedni styl życia. To też doskonały sposób na skanalizowanie emocji młodych ludzi. Lepiej, że ćwiczą pod okiem trenera, niż biją się na ulicy – podkreśla Jacek Jaśkowiak.

Wśród 3700 sklasyfikowanych stowarzyszeń z całej Polski wysokie miejsca przypadły poznańskim klubom wielosekcyjnym. W pierwszej dziesiątce znalazły się dwa z nich: OŚ AZS Poznań (3. miejsce) KS AZS AWF Poznań (6. miejsce).

Kluby sportowe w ramach Młodzieżowych Centrów Sportu otrzymają duży zastrzyk finansowy. W 2018 roku miasto wesprze je kwotą 5 400 000 zł, z czego 200 tys. zł zostanie przeznaczone na modernizację bazy sportowej. Pieniądze trafią do klubów, odnoszących największe sukcesy:

  • OŚ AZS Poznań – 1 006 000 zł
  • KS AZS AWF Poznań – 569 000 zł
  • KS Warta Poznań – 539 000 zł
  • KS Posnania Poznań – 403 000 zł
  • KS Energetyk Poznań – 299 000 zł
  • WKS Grunwald Poznań – 147 000 zł

– Dziękuję władzom Poznania za to wsparcie. Jak na polskie warunki jest ono stosunkowo duże – mówił Tomasz Szponder, prezes Organizacji Środowiskowej AZS Poznań,


która otrzymała największe dofinansowanie. Obiecał też, że klub postara się, by w ministerialnym systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży wywalczyć dla Poznania drugie miejsce. – Patrząc na potencjał naszych sportowców, myślę że nam się uda – stwierdza prezes OŚ AZS Poznań.

Inwestycja w Młodzieżowe Centra Sportu to jedno z wielu działań promujących sport w naszym mieście. Poznań wspiera młodych sportowców poprzez system stypendialny (w łącznej kwocie 226 800 zł). Finansowane są też takie zadania jak Nauka Pływania (1,3 mln zł), Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Animator Sportu Szkolnego (480 tys. zł), z których korzysta kilkanaście tysięcy poznańskich uczniów.

Miasto dofinansowuje również realizację zadań w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, w tym alkoholizmowi i narkomanii. W całorocznych zajęciach bierze udział około 7000 dzieci (wsparcie finansowe to 870 tys. zł).

Należy pamiętać także o największym w Europie programie aktywizacji fizycznej dzieci i młodzieży jakim jest Trener Osiedlowy. Dzięki niemu na 50 obiektach ćwiczyć może ponad 5000 uczestników. Program czterokrotnie został dofinansowany głosami samych mieszkańców w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

– Dzisiejsze sukcesy są efektem dobrej organizacji i pracy wielu ludzi. W ostatnich trzech latach nastąpiło przesunięcie akcentów i priorytetów w polityce miasta. Położono naciski na sport dzieci i młodzieży. Widać to zarówno w środkach, które są na ten cel są przeznaczone, jak też w infrastrukturze. Poza dużymi obiektami – jak Termy Maltańskie czy Stadion Miejski, inwestujemy w obiekty sportowe w całym mieście, tak aby dostęp do nich był jak najlepszy – tłumaczy Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Anna Jarmuż/biuro prasowe/poznan.pl
Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.(Visited 65 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz