Poznań w roku 2018

Rok 2018 będzie przede wszystkim rokiem wielu inwestycji, dwóch setnych rocznic – odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz wyborów samorządowych.

Tramwaj na Naramowice

W budżecie Miasta zarezerwowano rekordową kwotę na inwestycje – 900 mln zł.


To o ponad 300 mln zł więcej niż w 2017 roku. Najwięcej, bo aż 400 mln zł, przeznaczonych będzie na drogi i komunikację publiczną.

W połowie roku rozpoczną się prace związane z budową tramwaju na Naramowice. Do 2021 roku powstanie trasa od pętli Wilczak do ul. Błażeja o długości ok 3,3 km oraz prawie 7,5 km dróg,  w tym tzw. Nowa Naramowicka.  Łącznie kosztować ma 264,4 mln zł z czego prawie 110 mln zł pochodzi z otrzymanego pod koniec grudnia dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Na tegoroczne prace przeznaczono w budżecie 19 mln zł.

Most Lecha

Przy okazji budowy tramwaju na Naramowice przebudowane zostanie skrzyżowanie ul. Naramowickiej z ul. Lechicką w ramach remontu drogi krajowej nr 92. W ramach poprawy komunikacji na tej drodze w 2018 roku rozpocznie się remont będącej w fatalnym stanie północnej części mostu Lecha. Inwestycja polegać będzie na jej rozbudowie do przekroju trzypasowego i dostosowaniu nowej konstrukcji do wyższej klasy obciążenia.

Tramwaj na Ratajach i Św. Marcinie

Oprócz prac na Naramowicach w tym roku wyremontowana będzie trasa tramwajowa na Górnym Tarasie Rataj


wraz z budową odcinka na ul. Unii Lubelskiej od ronda Żegrze do ul. Falistej.

Jesienią tramwaje pojadą po nowym torowisku na ul Św. Marcin. Na skrzyżowaniu z ul. Ratajczaka położone będą tory, które wykorzystane będą przy okazji budowy tramwaju na tej ulicy. Cała przebudowa ul. Św. Marcin ma się zakończyć w pierwszej połowie 2019 roku.

Nowy przystanek na Pestce

Jeżeli wszystkie procedury przebiegną pomyślnie, to latem tego roku uruchomiony zostanie docelowy przystanek Poznańskiego Szybkiego Tramwaju „Most Teatralny” zlokalizowanego przy ul. Roosevelta w Poznaniu w tzw. Dziurze Toruńskiej przy istniejącej trasie tramwajowej łączącej os. Jana III Sobieskiego z Dworcem Zachodnim. Zaprojektowano dwa perony po 45 m każdy, zapewniające obustronną komunikację.

Kolejne parkingi typu Park&Ride

W najbliższych tygodniach oddany do użytku zostanie parking typu Parkuj i Jedź przy ul. Szymanowskiego. Budowa kolejnych, zlokalizowanych przy ul. Św. Michała, rondzie Starołęką oraz w okolicach stacji kolejowej Poznań-Strzeszyn, powinna ruszyć pod koniec 2018 roku. Łącznie na tych trzech parkingach będzie mogło zaparkować ponad 200 samochodów.

1 września – pierwszy dzwonek na Umultowie

1 września pierwsi uczniowie i przedszkolaki przekroczą mury zespołu szkolno-przedszkolnego na Umultowie,


którego budowa rozpoczęła się w maju zeszłego roku. Nowa, trzykondygnacyjna szkoła na 24 oddziały w powstającym kompleksie pomieści 600 uczniów, a do przedszkola na 6 oddziałów będzie mogło uczęszczać 150 dzieci.

Budynki przedszkola i szkoły zbiegu ulic Umultowskiej, Ślazowej i Zagajnikowej będą dysponowały nie tylko salami dydaktycznymi oraz pomieszczeniami dla nauczycieli i administracji, lecz również m.in. biblioteką szkolną z czytelnią, jadalnią, blokiem sportowym, składającym się z sali gimnastycznej o wymiarach boiska do koszykówki, wraz z zapleczem sanitarnym. Cały obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Wcześniej, bo na wiosnę, ma ruszyć rozbudowa i modernizacja Szkoły Podstawowej nr 48 przy ul. Sarmackiej w Poznaniu. Do końca 2018 roku ma być również zrobiona termomodernizacja siedmiu poznańskich szkół: 2, 20, 22, 46, 61, 70 i 105.

Przebudowa rynku Łazarskiego

W lipcu powinna ruszyć przebudowa Rynku Łazarskiego. Ostateczny termin zależy jednak od uzgodnień z kupcami. Podczas przebudowy rynku targowisko ma bowiem cały czas funkcjonować, ale ze względu na prace będzie musiało zostać przeniesione w inne miejsce. Dokładny harmonogram będzie uzgodniony w porozumieniu z kupcami.

Nowe stacje i więcej rowerów

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami,


na 2018 rok planowana jest kolejna rozbudowa sieci Poznańskiego Roweru Miejskiego. PRM powiększy się o 200 rowerów i 20 stacji.  Do dyspozycji użytkowników będzie wówczas 109 stacji, a w nich niemal 1 200 rowerów.

Obecnie trwa ustalanie lokalizacji nowych stacji. Na pewno stacje powstaną na Naramowicach i Świerczewie. Podczas European Cycling Challenge te osiedla „wykręciły” najwięcej kilometrów i wygrały stacje. Na Świerczewie stacja PRM powstanie przy skrzyżowaniu ulic Buczka i Kołłątaja, a na Naramowicach będzie to Naramowicka-Karpia.

Rok rocznic

W 2018 r. przypadną dwie setne rocznice. Najpierw, 11 listopada, świętować będziemy 100 lat odzyskania Niepodległości Polski, a półtora miesiąca później minie wiek od wybuchu Powstania Wielkopolskiego, dzięki któremu nasz region wrócił po 125 latach w granice państwa polskiego.

Wybory samorządowe

Wybory te odbędę się w listopadzie. Tam, gdzie do wyłonienia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast potrzebna będzie druga tura, ta odbędzie się dwa tygodnie po I turze. Najpóźniej więc na początku grudnia będą znane nazwiska radnych oraz włodarzy miast i wsi.

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe/poznan.pl

 
(Visited 191 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz