Poznań przyjazny kierowcom i pieszym

Setki nowych miejsc dla samochodów w centrum Poznania, parkingi typu „parkuj i jedź” na jego obrzeżach oraz tysiące wraków usuniętych z ulic – to efekt konsekwentnej polityki miasta w ostatnich trzech latach. Dzięki niej zyskują zarówno kierowcy, jak i piesi.


W centrum Poznania powstało 625 nowych miejsc parkingowych. To dwa razy więcej, niż zlikwidowano w związku z uspokojeniem ruchu w śródmieściu. Najwięcej – aż 240 miejsc – znajduje się pod Kaponierą, a ponad 200 kolejnych Za Bramką. Aż 125 samochodów zmieści się na parkingu na Chwaliszewie – 25 obecnie i 100 do końca roku. Kierowcy bedą mogli też zostawić auta przy ul. Dominikańskiej, na miejscu dawnego parkingu dla autobusów, a także przy ul. Ogrodowej, Ratajczaka, Szpitalnej.

Więcej miejsca dla samochodów to także zasługa strażników miejskich, którzy usuwają z ulic Poznania wraki i porzucone auta. Tylko w ciągu ostatnich 3 lat odholowali ich ponad 2,1 tysiąca. Dzięki temu zwalniają się miejsca do parkowania dla kierowców i chodniki dla pieszych.

W Poznaniu powstają też kolejne parkingi typu „parkuj i jedź”. Dzięki nim kierowcy mogą szybko dojechać samochodem na obrzeża miasta oraz w rejon węzłów przesiadkowych, a potem przesiąść się na tańszy i bardziej ekologiczny środek transportu: autobus lub tramwaj. Korzystanie z takiej formy komunikacji pozwala też kierowcom nie przejmować się parkowaniem w centrum.

– To sprawdzony sposób na odkorkowanie ulic w mieście – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Parkingi typu „parkuj i jedź” są doskonałą alternatywą dla osób, które codziennie dojeżdżają do Poznania do pracy lub szkoły. W ten sposób łatwiej tworzymy w mieście przestrzeń przyjazną pieszym, nie zapominając o potrzebach kierowców.

Jeszcze w tym roku uruchomiony zostanie parking przy ul. Szymanowskiego, na którym zmieści się 130 samochodów.  Projekt kolejnych parkingów uzyskał już unijne dofinansowanie i do 2020 roku powstaną trzy nowe obiekty: przy ul. św. Michała (100 miejsc), przy rondzie Starołęka (57 miejsc) i w pobliżu stacji PKP na Strzeszynie (50 miejsc). Powstaną też wielopoziomowe P&R przy pętlach tramwajowych Górczyn i Miłostowo – odpowiednio na 343 i 181 miejsc.

Więcej informacji na temat parkingów „park & ride” można znaleźć tutaj: http://www.poznan.pl/mim/info/news/beda-nowe-parkingi-parkuj-i-jedz,110478.html

O usuwaniu wraków przez straż miejską pisaliśmy tutaj:

a o parkingach buforowych tutaj:


(Visited 63 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz