Poznań: Przyjazne podwórko z dofinansowaniem

Wspólnoty mieszkaniowe, które przy udziale miejskich pieniędzy chcą zmienić wygląd swoich podwórek, mogą do końca miesiąca złożyć w Zarządzie Komunalnych Zasobów Lokalowych wniosek o dofinansowanie takiej inwestycji.


Każda ze wspólnot może ubiegać się nawet o 40 tysięcy złotych w miejskim programie „Przyjazne Podwórko”.

Program „Przyjazne Podwórko” jest adresowany do wspólnot mieszkaniowych z terenu osiedli Stare Miasto, Jeżyce, św. Łazarz, Wilda oraz Ostrów Tumski – Śródka – Zawady – Komadoria.

– Wprowadziliśmy ten program żeby pobudzić lokalne wspólnoty do dbania o swoje otoczenie. Taki zastrzyk finansowy to impuls, żeby sąsiedzi współpracowali ze sobą, przygotowali wniosek i dopilnowali jego realizacji – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Upatrujemy w tym działaniu jeden z elementów rewitalizacji, ponieważ to nie tylko renowacja podwórzy, ale też pobudzanie lokalnych wspólnot do aktywności – dodaje prezydent Mariusz Wiśniewski.

Idea programu zakłada wspólne finansowanie przedsięwzięć realizowanych na terenach komunalnych przez wspólnoty mieszkaniowe i Miasto Poznań.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zapisami programu, koszty nakładów ponoszone są przez Miasto Poznań i wspólnoty mieszkaniowe po połowie, przy czym koszt obciążający Miasto z tytułu realizacji przedsięwzięcia jednej wspólnoty nie może przekroczyć 40 000,00 zł. Kwota ta może zostać pomnożona przez liczbę wspólnot mieszkaniowych, które zorganizowały się na rzecz wspólnej realizacji przedsięwzięcia.

W ubiegłorocznej edycji, Miasto Poznań do realizacji przyjęło inwestycje zgłoszone przez 6 wspólnot mieszkaniowych. Odnowione zostały podwórka przy ulicach: 23 Lutego 4-6, Chłapowskiego 25, Działyńskich 11ab, Kossaka 4-6, Małeckiego 10 oraz Reja 2.

Całkowity koszt wykonanych przedsięwzięć, wynikający z wniosków przyjętych do realizacji, wynosił 473 412,52 zł, a łączna kwota współfinansowania ich przez Miasto Poznań wyniosła 199 997,13 zł.

– Nasza kamienica ma wiele elementów do remontu, m. in. fasadę, dlatego podwórko nie było priorytetem, ale dzięki dofinansowaniu udało się. Ma ono znaczenie nie tylko wizualne, ale też społeczne, bo to miejsce spotkań mieszkańców – mówił Wojciech Augustyniak ze Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Reja 2. – Ważne jest też, że dzięki temu, że w ubiegłym roku podwórko było rozkopane, okazało się, że rury są w złym stanie i wymagają remontu. W porę wykryto awarię – dodaje Wojciech Augustyniak.

Wspólnoty mogą składać wnioski o współfinansowanie planowanych przedsięwzięć w ramach programu „Przyjazne Podwórko” do 31 stycznia w siedzibie Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych przy ul. Matejki 57. Lista przedsięwzięć zatwierdzonych do realizacji zostanie ogłoszona do 20 lutego.

Hubert Bugajny/biuro prasowe/poznan.pl(Visited 747 times, 1 visits today)

Leave a Reply