Poznań pomoże Gnieznu

Podczas wtorkowej sesji prezydent Poznania zaproponował uchwałę, dzięki której nasze miasto pomoże poszkodowanym przez sierpniowe nawałnice mieszkańcom Gniezna. Rada Miasta zdecydowała przekazać na ten cel 234 tysiące zł.


Nawałnice, które niedawno przeszły przez Wielkopolskę, wyrządziły w Gnieźnie wiele szkód. Nagłe burze i silne wiatry uszkodziły wiele gospodarstw i obiektów publicznych w różnych rejonach miasta.

– Gniezno jest jednym z miast Wielkopolski, które najbardziej ucierpiały podczas sierpniowych nawałnic – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – To naturalne, że poznaniacy zdecydowali się pomóc sąsiadom. To właśnie takie trudne chwile są sprawdzianem obywatelskiej solidarności, która cechuje mieszkańców naszego regionu. Mamy nadzieję, że dzięki pomocy Poznania życie mieszkańców Gniezna poszkodowanych podczas gwałtownych burz jak najszybciej wróci do normy.

Radni miejscy przegłosowali uchwałę podczas wtorkowej sesji.

– Podjęcie przez miasto Poznań inicjatywy udzielenia pomocy Gnieznu wynika ze szczególnej sytuacji – wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. – Zniszczenia widoczne są w wielu rejonach miasta, w wyniku wspomnianych zjawisk atmosferycznych ucierpiały liczne obiekty publiczne, wiele budynków wymaga natychmiastowego remontu.

Po spotkaniach przedstawicieli obu miast ustalono, iż najpilniejszym i najważniejszym zadaniem jest  modernizacja oświetlenia miejskiego m.in. w rejonie Katedry, wokół jezior położonych na terenie miasta. Naprawy wymaga też oświetlenie miejskich parków i skwerów. Pilną sprawą jest także naprawa dachu budynku komunalnego przy ul. Kłeckockiej w Gnieźnie,


w którym znajdują się 3 mieszkania zamieszkane przez 16 osób, w tym niepełnosprawne dziecko.

Koszty naprawy oświetlenia oszacowano na 150 tys. zł, remont budynku pochłonie 84 tys. zł. Pomoc finansowa zostanie udzielona w formie dotacji celowej, ze środków budżetu na 2017 rok.

– Bardzo dziękujemy prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi za inicjatywę i pomysł przekazania pieniędzy dla Miasta Gniezna na usuwanie skutków nawałnicy, która nawiedziła nasze miasto – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – Dziękuję także radnym Rady Miasta Poznania za oddane głosy podczas dzisiejszej sesji. Nawałnica, która dotknęła nasze miasto, pozostawiła po sobie krajobraz zniszczeń. Życie pokazało jednak ponownie, że czasem z nieszczęść potrafią wyniknąć rzeczy wspaniałe i krzepiące. Tym jest właśnie solidarność między jednostkami samorządu terytorialnego, wsparcie i pomoc otrzymana od sąsiada.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe/poznan.pl

 

(Visited 216 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz