Narodowe Czytanie 2017 „Wesele” Wyspiańskiego w nowotomyskiej bibliotece
W piątkowy wieczór, 1 września wszyscy przekraczający progi Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu witani byli po staropolsku chlebem i solą.
Okazją ku temu było Narodowe Czytanie, które odbyło się u nas w przededniu ogólnopolskiej akcji. Przebiegło ono w bardzo radosnej i przyjemnej atmosferze. A to dzięki lekturze, która zwyciężyła drogą internetowego głosowania spośród czterech różnych propozycji. Było nią „Wesele” Wyspiańskiego. Czytania tego wybitnego dramatu z ogromnym powodzeniem podjęli się aktorzy Amatorskiej Grupy Teatralnej działającej przy Nowotomyskim Ośrodku Kultury: Beata Baran, Genowefa Hreczyńska, Barbara Jandy, Magdalena Miś-Herbeć, Emilia Wałęsa, Henryk Helwing, Tomasz Kasper, Piotr Mańka, Bogdan Nawrot, Krzysztof Przybylak i Andrzej Wałęsa. Cieszy fakt, że tak wiele osób przybyło tego dnia do biblioteki, aby w pięknej scenerii wystawy „Dawnych wesel czar” , przy ludowej muzyce i weselnym placku wsłuchiwać się w czytane dialogi.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił wagę tego dzieła mówiąc:
„(…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego. Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Wesela”, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień.”
W nowotomyskiej bibliotece wyjątkową scenerię stanowili ucharakteryzowani aktorzy, a także żywa muzyka weselna w wykonaniu Moniki Kuś (śpiew, baraban, skrzypce) i Eweliny Chatłas (śpiew, baraban, akordeon. Panie zaśpiewały pieśni: miłosne, śpiewane podczas przyjazdu pana młodego do domu młodej, wychodzenia młodych do ślubu i pieśni oczepinowe. W drugiej części, instrumentalnej, zaprezentowały garnitur tańców łowickich trójmiarowych: kujawiaka, kujona i oberka. Na zakończenie podzieliły się tekstem pieśni „Oj, chmielu, chmielu” z rozochoconą publicznością. Do wspólnego śpiewania nie trzeba było długo zachęcać, a muzyka, która rozbrzmiewała w sali porwała tych odważniejszych do tańca.