Poznań: Od września zmiany w komunikacji miejskiej

Koniec wakacyjnych remontów, nowe linie autobusowe i rozkład jazdy, a przede wszystkim darmowa komunikacja dla uczniów – wszystko to we wrześniu. Wróci również tramwaj na ul. Św. Marcin.

Zgodnie z harmonogramem prac wykonawcy przebudowy ul. Św. Marcin tramwaje powinny wrócić na odcinek od ul. Gwarnej do al. Marcinkowskiego najpóźniej 20 września.


Wszystko wskazuje, że będzie to trochę wcześniej. Na swoje stałe trasy wrócą wówczas linie tramwajowe 2, 5, 9, 13, 16 oraz nocny 201.

Powrót tramwajów nie będzie oznaczał jeszcze całkowitego zakończenia prac na ul. Św. Marcin. Te potrwają do wiosny przyszłego roku. Z okien tramwajów będzie można obserwować efekty i postęp prac w najbliższym półroczu.

Uczniowie pojadą za darmo

Od 1 września 2018 mieszkający w Poznaniu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz innych typów szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego „podstawówek” i gimnazjów, będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów w strefie A – czyli na terenie miasta Poznania – na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. Warunkiem korzystania z bezpłatnej komunikacji będzie okazanie ważnej legitymacji szkolnej z wpisanym miejscem zamieszkania w Poznaniu. Nie ma konieczności zapisywania informacji o uprawnieniu do bezpłatnych przejazdów na imiennej karcie PEKA, ale każdy uczeń może z takiej możliwości skorzystać. Karta PEKA będzie w takim przypadku – niezależnie od legitymacji szkolnej – dokumentem potwierdzającym prawo do darmowych przejazdów.

Koniec wakacyjnych remontów

W poniedziałek, 3 września, na swoje trasy wrócą tramwaje dojeżdżające na pętle Dębiec i Piątkowska – 2, 9, 10, 11 i 29  (linia 29 zostanie wydłużona i zamiast na plac Wiosny Ludów będzie dojeżdżać do przystanku na al. Marcinkowskiego, jak 23).


Dzień wcześniej zakończą się dwa remonty torowo-sieciowe. Na półtorakilometrowym odcinku ul. 28 Czerwca 1956 r. – od ul. Hetmańskiej do pętli Dębiec – zamontowano nową sieć trakcyjną, wykonano punktowe naprawy torowiska i zmodernizowano system sterowania zwrotnicami na Dębcu. Na Sołaczu – skrzyżowanie ulic Wołyńskiej i Wojska Polskiego – naprawiany był przejazd przez skrzyżowanie, wymieniono nawierzchnię drogową oraz torową z wykorzystaniem płyt gumowych, które przede wszystkim ograniczy emisję hałasu.

Komunikacja pojedzie częściej

Od tego samego dnia, kiedy tramwaje wrócą na stałe trasy, zmieni się również rozkład jazdy. Po dwóch miesiącach przestanie obowiązywać letni, a w życie wejdzie tzw. zasadniczy, zwany również zimowym. Oznacza to, że tramwaje i autobusy będą kursowały częściej niż podczas wakacji oraz że powrócą zawieszona linie autobusowe i tramwajowe.

W dni robocze w godzinach szczytu (6:30-9:00 i 14:00-18:30) tramwaje linii nr 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 i 18  będą kursować co 10 minut, a linie nr 15 i 16 w szczycie porannym nawet co 6 minut.

Po okresie wakacyjnym, ponownie uruchomiona zostanie linia nr 3 (na trasie Wilczak-Zawady) – tramwaje tej linii  będą jeździć w dni robocze, w godz. 6:30-19:00, co ok. 20 minut. Co ok. 20 minut kursować będą także tramwaje linii nr 4 i 11.

Zmiany będą widoczne równie w komunikacji autobusowej. Na liniach nr 51, 63, 64, 68, 69, 71, 74, 82, 91 i 93 autobusy w dni robocze w godzinach szczytu kursować będą co 12 minut.

Wznowione zostanie kursowanie linii nr 87. Na linii nr 60 w dni robocze autobusy (wyznaczone kursy) ponownie będą dojeżdżać do przystanku Safony, dodatkowe kursy szkolne – pilotażowo – wzmocnią linię nr 54 ze Spławia do Krzesin.


Zwiększona zostanie częstotliwość kursów na linii nr 98, a autobusy wyznaczonymi kursami obsługiwać będą Kampus UAM. Jeszcze w sobotę i niedzielę (1 i 2 września) w godz. 10:00-20:00 autobusy linii nr 46 będą dojeżdżać do Strzeszynka, natomiast od 3 września – do pętli Strzeszyn.

Nowe linie

We wrześniu uruchomione zostaną dwie nowe linie autobusowe. Jedna ułatwi dojazd do nowej szkoły na Umultowie. Druga poprawi komunikację na Strzeszynie. W dni robocze uruchamiane będą nowe linie nr 170 (Literacka-Połabska) i 188 (os. Sobieskiego-Radojewo).

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego rozpocznie funkcjonowanie nowa linia nr 188, która połączy Morasko, Umultowo i Radojewo. Autobusy tej linii będą kursować z os. Sobieskiego, przez ul. Morasko oraz – pozbawioną dotąd komunikacji zbiorowej – ul. Jaśkowiaka, do Radojewa. Tam nastąpi (bez dłuższego postoju) „przenumerowanie” pojazdów na linię nr 98. Dzięki temu uczniowie z okolic Moraska, bez konieczności przesiadania się, będą mogli kontynuować podróż do szkoły tym samym pojazdem.

Odwrotna sytuacja będzie po zakończeniu lekcji – uczniowie najpierw wsiądą do autobusu linii nr 98 w kierunku Radojewa, który po dojechaniu do pętli zmieni numer na 188 i pojedzie przez ulice Jaśkowiaka i Morasko do Os. Sobieskiego. Kursy autobusowe, dla których będzie następowało przenumerowanie linii na pętli Radojewo będą odpowiednio oznaczone w rozkładach jazdy zarówno linii nr 98, jaki i 188.

Również od 3 września, i także w dni robocze, kursować będzie nowa linia autobusowa nr 170. Będzie ona przewoziła pasażerów z okolic ul. Literackiej w rejon Al. Solidarności. Znacząco usprawnieni to komunikację zbiorową na tym osiedlu.

Nowa linia umożliwi bezpośrednie połączenie z Winogradami. Będzie to również wygodna alternatywa dla wszystkich, którzy do tej pory dojeżdżali autobusami linii nr 64 na Jeżyce czy Łazarz i tam przesiadali się na inne środki transportu. Autobusy linii nr 170 będą bowiem umożliwiały przesiadkę na szybki tramwaj (na przystanku Al. Solidarności), ale także na inne linie tramwajowe i autobusowe (w okolicy przystanków Os. Winiary, Połabska i Rondo Solidarności).

Linie nr 170 i 188 będą pierwszymi, która otrzymają nowy, trzycyfrowy numer. Od początku 2019 roku przenumerowane będą wszystkie dwucyfrowe linie autobusowe kursujące na terenie Poznania – zmiana numeracji polegać będzie na dodaniu cyfry 1 przed obecnym numerem, np. linia 64 zmieni numer na 164, 85 na 185, itd.

Więcej informacji o zmianach w komunikacji można uzyskać przez Biuro Poznań Kontakt tel. 61 646 33 44 lub na stronach www.ztm.poznan.pl oraz www.mpk.poznan.pl

RB

Załączniki

/poznan.pl/Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.(Visited 216 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz