Poznań: Nowa ulica św. Wawrzyńca

To już pewne – powstanie nowa ulica św. Wawrzyńca. Nowy odcinek drogi odciąży Jeżyce: zmniejszy ruch na ul. Dąbrowskiego, ułatwi jazdę kierowcom i pomoże pieszym. Miasto podpisało już umowę z prywatnym inwestorem, który dołoży do inwestycji 10 mln zł.


Umowa w tej sprawie została oficjalnie podpisana już grudniu. W czwartek, 18 stycznia, podpisano kolejny dokument, dzięki któremu powstał specjalny rachunek bankowy. Prywatny inwestor – firma Colian, do której należy ok. 6 ha terenu w pobliżu planowanej inwestycji, wpłaciła już na niego 10 mln zł przeznaczonych na budowę ulicy. Kolejne 20 mln wyłoży miasto. W tegorocznym budżecie zarezerwowano już pieniądze na projekt inwestycji.

– Budowa ulicy św. Wawrzyńca to dla mnie bardzo ważna inwestycja – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Ten odcinek drogi jest istotny nie tylko dla mieszkańców Jeżyc, ale i dla wszystkich poznaniaków. Pozwoli na uspokojenie ruchu na osiedlu, odciąży ulicę Dąbrowskiego, zwiększy bezpieczeństwo pieszych, a kierowcom – zagwarantuje lepszy wyjazd z Jeżyc. Zapewniam, że będziemy robili wszystko, by ten projekt był sprawnie i szybko zrealizowany.

Nowy odcinek ulicy powstanie pomiędzy ul. Kościelną a ul. Żeromskiego. Znajdująca się tam obecnie droga jest częściowo nieprzejezdna. To jednak zmieni się już wkrótce: po zakończeniu inwestycji pojawi się tam jednojezdniowa droga z dwoma pasami ruchu biegnąca wzdłuż nasypu kolejowego. Obok jezdni wybudowany zostanie chodnik dla pieszych oraz ścieżka rowerowa. W planach jest również kanalizacja deszczowa – powstanie kanał opaskowy (o średnicy 1,4 metra) dla stawów sołackich.

Korzyści z inwestycji będzie jednak jeszcze więcej.

– Budowa ul. św. Wawrzyńca pozwoli także na uruchomienie nowych terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową i usługową – wyjaśnia Maciej Wudarski, zastępca prezydenta miasta. – W najbliższym czasie firma Colian przedstawi koncepcję zagospodarowania terenów Goplany, a miasto będzie kontynuować działania planistyczne dla tego obszaru. W lutym wyłożony ma być do publicznego wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Jeżyce – Północ część C.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe/poznan.pl

 

(Visited 78 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz