Poznań – MPK podpisało umowę z firmą Modertrans na dostawę 50 nowych tramwajów.

Umowa podpisana. Wkrótce pojedziemy Gammą

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podpisało umowę z firmą Modertrans na dostawę 50 nowych tramwajów. Pierwsze supernowoczesne i komfortowe Moderusy Gamma wyjadę na poznańskie tory latem przyszłego roku.
Podpisanie umowy na zakup nowych tramwajów z firmą Modertrans

30 jednokierunkowych i 20 dwukierunkowych, całkowicie niskopodłogowych tramwajów kosztować będzie 397 mln zł. Dzięki zakupowi Poznań już wkrótce będzie dysponował w pełni nowoczesnym taborem.

– Podobnie jak tysiące poznaniaków cieszę się, że będę mógł jeździć tak wygodnymi tramwajami. Przekonujemy mieszkańców do pozostawiania samochodów w garażach i korzystania z transportu publicznego. A wygodne przemieszczanie się to chyba najlepsza zachęta – mówił podczas uroczystego podpisania umowy w zajezdni na Franowie, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. – Jestem przekonany, że te tramwaje będą jeździły nie tylko w Poznaniu, ale też w innych miastach. Trzymam teraz kciuki za terminowe dostawy – dodał.

Od momentu podpisania umowy Modertrans ma na dostarczenie wszystkich 50 tramwajów 30 miesięcy. Pierwsze tramwaje zostaną dostarczone latem przyszłego roku.

– Na pewno nigdy dotąd nie stawaliśmy w tak dużym przetargi i przed tak dużym wyzwaniem. Nasza ambicją jest wyprodukować te tramwaje w terminie i z należytą starannością – zadeklarował Andrzej Bręczewski, prezes Moderntrans. – Nasze tramwaje jeżdżą już na Śląsku. Są to bardzo nowoczesne pojazdy, które są w stanie przewieźć do 240 pasażerów. Mam nadzieję, że poznaniacy je polubią.

Moderus Gamma to w pełni niskopodłogowy, 32-metrowy tramwaj, w którym producent zastosował wiele nowoczesnych, poprawiających bezpieczeństwo i komfort podróży rozwiązań. Wnętrze pojazdu jest w pełni klimatyzowane. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji 60 miejsc siedzących. Będą też specjalne miejsca dla wózka inwalidzkiego, dziecięcego oraz roweru. Tramwaje są wyposażone w rozbudowany system informacji pasażerskiej i zapowiedzi głosowych. W trakcie podróży będzie można też doładować telefon czy inne urządzenie mobilne, dzięki zamontowanym w pojeździe gniazdom USB. 5 par szerokich dwuskrzydłowych drzwi znacznie przyspieszy wymianę pasażerów, a tym samym postój tramwaju na przystanku.

Moderusy Gamma nie są jedynymi nowymi pojazdami, które wkrótce zasilą flotę MPK. Firma w ostatnim czasie mocna stawia na wymianę taboru tramwajowego.

– Do 2019 roku wymienimy niemal 36% taboru tramwajowego – zapowiedział Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań. – W sumie na zakup 80 nowych tramwajów, których dostawcę wyłoniono w trzech przetargach, wydamy ponad pół miliarda złotych. Duży udział w tych zakupach ma Unia Europejska. Zamierzamy dalej zabiegać o środki unijne na projekty podnoszące standard podróżowania po Poznaniu.

Po realizacji wszystkich dostaw, obejmujących oprócz 50 Moderusów Gamma, także 20 Moderusów Beta jednokierunkowych i 10 dwukierunkowych, do wymiany pozostanie już tylko 13% należących do MPK tramwajów. W praktyce oznacza to, że prawie cała poznańska flota tramwajowa będzie niskopodłogowa.

Joanna Żabierek/biuro prasowe / poznan.pl

 

(Visited 791 times, 1 visits today)

Leave a Reply