Poznań -Malta Festival 2017 w Starym Browarze /PROGRAM/

Tradycyjnie Malta Festival zawita w najbliższych dniach do Starego Browaru. W ramach Stary Browar Nowy Taniec na Malcie zobaczymy tu projekty artystów z Brazylii, USA, Rumunii, Skandynawii i Polski, w tym produkcje Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk dla dorosłych i dla dzieci. Nie zabraknie też wykładów performatywnych i paneli dyskusyjnych. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Słodowni +3 lub w Galerii na Dziedzińcu Sztuki.


 Joanna Leśnierowska, kurator programu o edycji SBNT na Malcie 2017:

Podczas tegorocznego Starego Browaru Nowego Tańca na Malcie spotykamy się w praktyce i praktykujemy spotkanie – kuratorów, artystów i publiczności  –  wierząc, że wielorakie, współ-działające, współ-odpowiedzialne, myślące kolektywnie

My, naród czy raczej  My.  wciąż jest możliwe. Nie tylko na polu współczesnej choreografii.

Program SBNT na Malta Festival 2017:

 Projekt Yanka Rudzka: Zaczyn  spektakl (Polska, Brazylia) 16-17.06, 19.00 / Studio Słodownia +3, wstęp 15 PLN, polska premiera

Yanka Rudzka. Gesty i tropy  panele dyskusyjne 17-18.06, od 12.00 do 16.00 / Galeria Art Stations, Dziedziniec Sztuki, wstęp wolny

Everything You Have Is Yours? spektakl Hadar Ahuvia (USA) 18.06, 19.00 (30’) / Studio Słodownia +3, wstęp 15 PLN

Matki ze stali spektakl w j. angielskim Mădălina Dan, Agata Siniarska (Rumunia, Polska) 19.06, 19.00 (50’) / Studio Słodownia +3, wstęp 15 PLN

DOoKOŁA spektakl dla dzieci w wieku 1,5-3 lat wraz z opiekunami Hanna Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska (Polska)


20.06, 14.00, 17.00 (45’) / Studio Słodownia +3, wstęp 15 PLN, w ramach GENERATOR MALTA

Think Tank Choreograficzny / spektakle i wykłady performatywne:

 Nobody’s Business Doing Nobody’s Dance  spektakl w języku angielskim

21-23.06, 10.00-15.00 / Galeria Art Stations, Dziedziniec Sztuki, wstęp wolny

 walk+talk Poznań  wykłady performatywne z udziałem Marii Stokłosy i Frédérica Giesa (23.06) oraz Alice Chauchat i Anny Nowickiej (24.06), coaching: Philipp Gehmacher (Austria) 23-24.06, 19.00 (90’) / Studio Słodownia +3, sesje zamknięte, polska premiera

Bilety do nabycia w Punktach Info Starego Browaru (z wyjątkiem „Dookoła”) i na www.malta-festival.pl


This slideshow requires JavaScript.

 


Omówienia wydarzeń przygotowanych przez SBNT  w ramach Malta Festival 2017                    

 Projekt Yanka Rudzka: Zaczyn (PL, BR)

spektakl 16-17.06, 19.00 / Studio Słodownia +3  /wstęp 15 PLN, polska premiera/


 Podążając śladem artystycznych gestów polskiej choreografki Yanki Rudzkiej (1916-2008), uznawanej za jedną z najważniejszych artystek tańca modern w brazylijskim Salvadorze, materiałem wyjściowym dla Zaczynu są niestylizowane tańce tradycyjne – polski oberek i brazylijska samba de pé – oraz towarzyszące im narracje. Projekt powstał w 2016 r. w Salvadorze w ramach rezydencji łączącej polskich i brazylijskich tancerzy. Twórcy spektaklu stawiają pytanie o to, jak kultura tradycyjna może inspirować współczesną choreografię i odpowiadają na nie inscenizacją spotkania praktyków. To ono pozwala na zgłębianie i celebrowanie wspólnotowości oraz ekstatycznego i transformacyjnego wymiaru tańca.

Pomysł: Joanna Leśnierowska; kompozycja: Janusz Orlik, Joanna Leśnierowska we współpracy z tancerzami; taniec: Anderson Danttas, Marcelo Galvão, Paweł Grala, Sinha Guimarães, Agnieszka Kryst, Janusz Orlik, Katarzyna Sitarz, Neemias Santana, Zofia Tomczyk; dramaturgia i światło: Joanna Leśnierowska; pejzaż dźwiękowy: Janusz Orlik; wsparcie badawcze: Maciej Rożalski; realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski; grafika: Michał Łuczak; produkcja Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Baobab Productions, Salvador; projekt zrealizowany w ramach „Roku kultury polskiej w Brazylii” (2016) dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, culture.pl.

Yanka Rudzka. Gesty i tropy. panele dyskusyjne

17-18.06, od 12.00 galeria Art Stations, Dziedziniec Sztuki /wstęp wolny/


 Dyskusyjna odsłona projektu kontynuującego zainicjowane w 2016 r. badania nad twórczością Yanki Rudzkiej – wybitnej, a dotąd u nas nieznanej choreografki, która w latach 50. XX w. poprowadziła pionierską w Brazylii taneczną edukację i zrewolucjonizowała tamtejszą sztukę tańca współczesnego. Spotkania przybliżą polskiej publiczności postać artystki. Razem z gośćmi z Brazylii będziemy podążać śladami jej fascynacji kulturą tradycyjną, postawimy pytania o znaczenie tej kultury dla współczesnej sztuki i podejmiemy często problematyczne kwestie kulturowych zapożyczeń i zawłaszczeń.

W dyskusjach wezmą udział m.in. Lia Robatto (asystentka i solistka Yanki Rudzkiej), prof. Maria Claudia Alves Guimarães, badaczka życia Rudzkiej (Federalny Uniwersytet w Pernambuco), dr Maciej Rożalski (Uniwersytet w Santo Amaro), Anna Królica (kurator i krytyk tańca), Cristina Castro (dyrektor festiwalu Vivadança w Salvadorze), Joanna Leśnierowska (kurator projektu).

 Everything You Have Is Yours? spektakl Hadar Ahuvia (US)

18.06, 19.00 (30’) / Studio Słodownia +3  /wstęp 15 PLN/

 Spektakl podejmuje problem konstrukcji izraelskiej tożsamości zbudowanej na zapożyczeniach z kultury palestyńskiej i jemeńskiej. Tancerki naśladują i objaśniają instruktażowe filmy izraelskich tańców ludowych tworzone zarówno przez Izraelczyków, jak i amerykańsko-chrześcijańskich syjonistów. Jednocześnie ucieleśniają dystans i bliskość, które odczuwają wobec samego Izraela i własnej „izraelskości”. W ten sposób powstaje swego rodzaju sprzężenie zwrotne, które pozwala na upowszechnianie się i utrwalanie narodowej tożsamości.

Koncept i choreografia: Hadar Ahuvia; wykonanie: Hadar Ahuvia, Mor Mendel, dramaturgia: Rowan Magee; multimedia: Gil Sperling; spektakl powstał dzięki wsparciu: Movement Research NYC.

Matki ze stali spektakl w j. angielskim

Mădălina Dan, Agata Siniarska (RO, PL) 19.06, 19.00 (50’) / Studio Słodownia +3 /wstęp 15 PLN/


 Projekt jest praktyką płaczu w sytuacji performatywnej – badaniem fenomenologii łez, które porusza wiele tematów, takich jak pamięć, historia, śmierć, szczęście, kruchość, niewinność, siła czy też futurystyczne ontologie. Artystki pytają o mechanizmy społeczne i kulturowe związane z tym, co publiczne i prywatne, z zagadnieniem okazywania emocji. W ten sposób zestawiają doświadczenia osobiste z ikonicznymi scenami płaczu, wywodzącymi się z kontekstu wschodnioeuropejskiego, i jednocześnie badają, jakie emocje manifestują się w różnych sytuacjach i dlaczego decydujemy się (lub nie) wyrazić je publicznie.

Pomysł i wykonanie: Mădălina Dan, Agata Siniarska; dramaturgia: Mila Pavićević, Siegmar Zacharias; dźwięk, wideo, grafika: Diego Agulló; produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk; koprodukcja: Konfrontacje Teatralne (Lublin), Fabrik Potsdam, Alfred ve Dvoře (Praga).

DOoKOŁA spektakl dla dzieci w wieku 1,5-3 lat wraz z opiekunami

Hanna Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska (PL) 20.06, 14.00, 17.00 (45’) / Studio Słodownia +3  /wstęp 15 PLN/ w ramach GENERATOR MALTA

Spektakl-instalacja został zaprojektowany jako interaktywne i wielozmysłowe doświadczenie dla najmłodszych widzów i ich opiekunów. Przez pracę z obiektem, ruchem, dźwiękiem i ze światłem artystki zachęcają uczestników do wejścia na scenę. Spektakl powstał z wdzięczności wobec dzieci za ich wrodzoną mądrość. To właśnie one swoim spontanicznym działaniem stają się w DOoKOŁA przewodnikami po świecie sztuki. Tym samym instalacja stwarza także dorosłym uczestnikom okazję do rozwijania własnej ekspresji, wyrażania czułości i pogłębiania otwartości na świat i drugiego człowieka.Pomysł: Hanna Kanecka; choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka; kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka, Natalia Oniśk; opieka artystyczna: Dalija Aćin Thelander; muzyka: Patryk Lichota; światło: Joanna Leśnierowska, Łukasz Kędzierski; kostiumy: Aneta Chudzicka Szycie na Miarę; produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk; koprodukcja: Malta Festival Poznań.

THINK TANK CHOREOGRAFICZNY  20-24.06

 Think Tank Choreograficzny to projekt (i portal WWW) dramaturga i kuratora Mateusza Szymanówki poświęcony praktykom, strategiom i narzędziom rozwijanym w tańcu współczesnym. Na pięciodniową festiwalową odsłonę projektu złożą się polskie edycje dwóch międzynarodowych formatów umożliwiających dzielenie się wiedzą przez choreografię i taniec: Nobody’s Business Doing Nobody’s Dance i polska premiera serii wykładów performatywnych walk+talk. Wydarzeniom będą towarzyszyć sesje robocze z udziałem przedstawicieli polskiej sceny tańca współczesnego – Think Tank Choreograficzny myśli kolektywnie.

 Program jest rozwinięciem działań zainicjowanych w ramach stypendium badawczego Grażyny Kulczyk w dziedzinie współczesnej choreografii, które Mateusz Szymanówka otrzymał w 2016 r.

 Nobody’s Business Doing Nobody’s Dance  21-23.06, 10.00-15.00 / Galeria Art Stations, Dziedziniec Sztuki


 Nobody’s Business… to inicjatywa poświęcona lokalnej i międzynarodowej wymianie praktyk, narzędzi i metod wykorzystywanych w sztukach performatywnych. Jej celem jest umożliwienie inkluzywnego i kolektywnego wytwarzania wiedzy i jej dystrybucji. W czterodniowym spotkaniu Nobody’s Business Doing Nobody’s Dance, które odbędzie się w galerii Art Stations, udział wezmą choreografowie i tancerze zarówno z Polski, jak i Bałkanów i USA.

Codzienne sesje są w całości otwarte dla obserwatorów z zewnątrz.

walk+talk Poznań  23-24.06, 19.00 (90’) / Studio Słodownia +3

z udziałem Alice Chauchat (FR/Berlin), Frédérica Giesa (FR/Sztokholm), Anny Nowickiej (PL/Berlin), Marii Stokłosy (PL/Warszawa), coaching: Philipp Gehmacher (AT) spektakl w języku angielskim  /wstęp wolny, premiera/

 Walk+talk to seria wykładów performatywnych zainicjowana w 2008 r. przez austriackiego choreografa i tancerza Philippa Gehmachera. W ramach walk+talków choreografowie są zaproszeni do stworzenia prac solowych, w których mówią i ruszają się jednocześnie. Artyści dzielą się swoim indywidualnym rozumieniem ruchu i historią własnej praktyki. W trakcie poznańskiej edycji projektu zostaną zaprezentowane solowe prace Marii Stokłosy i Frédérica Giesa (23.06) oraz Alice Chauchat i Anny Nowickiej (24.06).


(Visited 234 times, 1 visits today)

Leave a Reply