Poznań: Linie turystyczne w długi weekend

Przez cały długi weekend, od 12 do 15 sierpnia, będą kursowały linie turystyczne: tramwajowa nr 0 i autobusowa nr 100. W niedzielę, 13 sierpnia, będzie można przejechać się bimbą i przy okazji zwiedzić Poznań z przewodnikiem.Na przejażdżki historycznym taborem można wybrać się w soboty, niedziele i święta aż od końca kwietnia do 24 września. Jadąc starym tramwajem lub autobusem można poczuć klimat dawnych czasów, powspominać i obejrzeć najpiękniejsze zakątki Poznania.
Trasa


W tym roku, w porównaniu z ubiegłym, zmieniły się trasy linii nr 0 i 100,a część kursów odbywa się z przewodnikiem, który opowie m.in. o mijanych zabytkach.

„Setka” będzie kursować sprzed Dworca Głównego PKP. Ułatwi to skorzystanie z niej osobom, które przyjadą do Poznania koleją. Będzie ona przejeżdżać przez centrum miasta, w pobliżu Katedry i dalej – przez Śródkę i Termy Maltańskie – do Nowego Zoo, a wracając, w kierunku Dworca PKP, przejedzie koło parku Wilsona.

„Zerówka” wyruszać będzie z pl. Wielkopolskiego. Pojedzie przez centrum, Wildę, dawną zajezdnię Madalińskiego, Hetmańską i Głogowską do centrum. Wybrane kursy (z przewodnikiem) będą wydłużone, dzięki czemu zwiedzający będą mogli dotrzeć do katedry, Śródki, pojadą przez Jana Pawła II, Kórnicką i most św. Rocha. Osobno, wyznaczono kursy do Muzeum Komunikacji przy ul. Głogowskiej.

Tabor

Obsługę linii autobusowej stanowić będą znane poznaniakom Ikarusy (260 i 280), Jelcz PR 110 i DAF MB200. Okazjonalnie na trasie może pojawić się Jelcz RTO 043, popularny „Ogórek”.

Na linii nr 0 najczęściej pojawiać się będzie tramwaj generacji „N” w składzie złożonym z dwóch lub trzech wagonów. Podczas wakacji z pewnością nie zabraknie okazji przejechania się „stodwójkami” (tramwaje 102N i 102Na) oraz składem wagonów 105N z pierwszej połowy lat 70. ubiegłego wieku.
Na ten sezon Zarząd Transportu Miejskiego razem z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną, MPK Poznań i Klubem Miłośników Pojazdów Szynowych przygotował atrakcyjne wizualnie bilety dla pasażerów linii turystycznych oraz praktyczne ulotki informacyjne.

Rozkład jazdy

Tramwajowa linia turystyczna nr 0 rozpocznie swoje kursy


z pl. Wielkopolskiego w godz. 11:30, 13:00, 14:20, 15:40 i 17:00. Kursy o godz. 11.30 wykonywane będą na trasie przez Muzeum Komunikacja w zajezdni przy ul. Głogowskiej.

Autobusowa linia turystyczna nr 100 kursować będzie co ok. 40 minut w godzinach od 10.15 do 17.45. Start spod dawnego budynku Dworca Głównego.
Kursy z przewodnikiem

Od początku tego sezonu można wybrać się w podróż historycznymi pojazdami z przewodnikiem.  W długi weekend na linii nr 0 kursy z przewodnikiem odbędą się 13 sierpnia o godz. 13.00, 15.40 i 17.00.

Kursy te będą wykonywane na następującej trasie:

PLAC WIELKOPOLSKI – 23 Lutego – Mielżyńskiego – Gwarna – Święty Marcin – Marcinkowskiego – Podgórna – Dowbora-Muśnickiego – Mostowa – most św. Rocha – Kórnicka – Jana Pawła II – rondo Śródka – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Małe Garbary – PLAC WIELKOPOLSKI – 23 Lutego – Mielżyńskiego – Fredry – most Teatralny – Roosevelta – rondo Kaponiera – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956r. – Pamiątkowa – Zajezdnia Madalińskiego – Hetmańska – Głogowska – Roosevelta – most Teatralny – Fredry – Mielżyńskiego – 23 Lutego – PLAC WIELKOPOLSKI.

Bilety

Osoby, które planują przejażdżkę liniami turystycznymi,


mają do wyboru dwa rodzaje biletów: bilety jednoprzejazdowe lub jednodniowe. Te pierwsze kosztują 4 zł (normalny), 3 zł (ulgowy – dzieci w wieku do 16 lat) i 12 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych). Bilety jednodniowe kosztują natomiast 8 zł (normalny), 6 zł (ulgowy), 24 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).

Bilety jednodniowe obowiązują zarówno w linii nr 0, jak i 100. Osoby, które zdecydują się na ich zakup, będą mogły wysiąść na dowolnym przystanku, zwiedzić interesujące ich zabytki lub pospacerować, a potem kontynuować podróż innym kursem (na tym samym bilecie). Bilety sprzedawane są przez obsługę w pojazdach kursujących na liniach turystycznych.  Nie obowiązują na pozostałych (poza liniami nr 0 i 100) liniach organizowanych przez ZTM.

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe/poznan.pl
(Visited 229 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz