Poznań: Komunikacja miejska na nowy rok – lepsza i szybsza

Częściej jeżdżące tramwaje, czytelniejsze rozkłady jazdy, dodatkowe kursy autobusów – to najważniejsze zmiany, jakie czekają poznaniaków już po Nowym Roku. Dzięki nim po Poznaniu będzie się jeździło szybciej i wygodniej.

Już od 2 stycznia wprowadzone zostaną stałe zmiany w komunikacji tramwajowej w soboty oraz w piątkowe wieczory – na liniach nr 6, 12, 16 i 17 pojawi się więcej kursów. W piątki, w godzinach od ok. 18.30 do 23.00, tramwaje linii nr 16 kursować będą co 10 minut. W soboty tramwaje linii nr 6, 12 i 17 (w godzinach od 11.00 do 20.00) kursować będą co 10 minut. Dodatkowo, linia nr 16  kursowała będzie co 10 min w godzinach od 11.00 do 23.00 (obecnie od 11.00 do 20.00).

Z uwagi na dojazdy studentów i komfort podróżowania pozostałych pasażerów, w niedziele poprzedzające dni nauki na poznańskich uczelniach w godzinach od 15.00 do 23.00 co 10 minut kursować będą linie nr 6 i 12 (dodatkowe kursy pojawią się również, gdy ostatnim dniem wolnym przed dniami nauki na uczelniach jest dzień inny niż niedziela).

Dodatkowe autobusy

Od 7 stycznia na odcinku od Daszewic do Poznania uruchomione zostaną dodatkowe kursy w dni robocze: z pętli w Daszewicach: godz. 10.46, 12.26 oraz 13.46, z pętli Starołęka: godz. 10.00, 11.25, 13.00 oraz 18.50 (kurs do pętli w Kamionkach).

Jednocześnie zmienione zostaną godziny odjazdów części kursów – szczegóły na stronie: https://www.ztm.poznan.pl/pl/komunikaty/dodatkowe-kursy-autobusow-linii-nr-527-do-daszewic

Czytelniejsze rozkłady

Od stycznia rozpocznie się wymiana rozkładów jazdy na przystankach. Na prośbę pasażerów nowe rozkłady będą czytelniejsze i ładniejsze.

Godziny odjazdów wypisane będą większą czcionką, a poszczególne godziny zostaną oddzielone poziomymi paskami ułatwiającymi czytanie informacji (naprzemiennie pasek w kolorze szarym i białym). Wykaz przystanków na trasie będzie umieszczony w lewej części rozkładu – to umożliwi bardziej intuicyjne odczytywanie godzin odjazdów jako kluczowej informacji. Zmieniona zostanie wielkość czcionek w legendzie, dzięki temu łatwiej będzie można znaleźć dopiski informujące o wariantowych kursach. Wszystkie rozkłady jazdy drukowane będą na białych kartkach, bez żadnych dodatkowych elementów graficznych.

Zmiana rozkładów jazdy prowadzona będzie równocześnie ze zmianą numeracji miejskich, dziennych linii autobusowych – więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: http://www.poznan.pl/mim/info/news/zmiana-numeracji-poznanskich-linii-autobusowych-od-nowego-roku,119462.html

Wymienianie wymiany rozkładów jazdy na przystankach (podobnie jak zmiany numeracji linii autobusowych) zajmie kilka miesięcy.

Płynniejszy ruch

Aby lepiej dostosować sieć przystanków do ruchu pasażerskiego i zwiększyć płynność przejazdu autobusów, już od 1 stycznia 2019 roku ponad 20 dotychczasowych przystanków stałych zostanie przekształconych w przystanki „na żądanie”. Oznacza to, że kierowca autobusu nie zatrzyma się na nich, jeśli żaden z pasażerów nie zasygnalizuje, że chce wysiąść, a na przystanku nie będzie widocznych żadnych osób.

Listę przystanków można znaleźć tutaj: https://www.ztm.poznan.pl/pl/komunikaty/od-stycznia-2019-roku-wiecej-przystankow-na-zadanie

Równocześnie od nowego roku dotychczasowe przystanki Umultowska n/ż (znajdujące się na ulicy Połabskiej) zostaną przekształcone w przystanki stałe.

Uwaga: przystanki „na żądanie” są wliczane do opłaty za przejazd z tPortmonetki, są również uwzględniane przy okresowych biletach trasowanych.

AW /poznan.pl/
Dworzec autobusowy Rondo Rataje, fot. R. Maciejewski www.fotoportal.poznan.pl

Dworzec autobusowy Rondo Rataje, fot. R. Maciejewski www.fotoportal.poznan.pl
(Visited 36 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz