„Poznań dla Syrii” – ruszamy ze zbiórką dla ofiar wojny w Syrii

Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak razem z metropolitą poznańskim  arcybiskupem Stanisławem Gądeckim i Przewodniczącym Rady Miasta Poznania Grzegorzem Ganowiczem podjęli decyzję o wspólnej realizacji programu Poznań dla Syrii. Jego celem jest wsparcie ofiar konfliktu mieszkających w Syrii.

Zbiórka rozpocznie się w najbliższą niedzielę w czasie meczu Lech Poznań – Legia Warszawa. Organizatorzy zaplanowanego na sobotę Misterium Męki Pańskiej zadeklarowali, że cześć zebranych w czasie wydarzenia pieniędzy przeznaczą na pomoc dla poszkodowanych w Syrii.

W kolejnych tygodniach, do końca kwietnia wolontariusze będą zbierali pieniądze do puszek w miejskich i marszałkowskich instytucjach kultury.

W zbiórkę zaangażowały się Caritas Polska i Polski Czerwony Krzyż, które jako organizacje posiadające doświadczenie i zgody na zbiórki publiczne są odpowiedzialne za prawidłowe przeprowadzenie kwesty.

– Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na: prowadzony przez Caritas program „Rodzina Rodzinie”, akcje polegającą na symbolicznej adopcji syryjskich rodzin, które zostały w swoich domach oraz na pomoc, którą w zależności od sytuacji w Syrii, przekaże potrzebującym jedna z organizacji – mówi Tomasz Lisiecki, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta.

W pomoc dla Syrii będą mogli się włączyć także pracownicy urzędu miasta poprzez następujące programy:

Dołącz do zbiórki dla rodziny 

Dzięki temu programowi do pomocy oferowanej rodzinom w Syrii może dołączyć się każdy. Wystarczy wypełnić deklarację pomocy finansowej dla konkretnej potrzebującej rodziny na okres 6 miesięcy. Należy też zadeklarować kwotę, jaka co miesiąc będzie wpłacana przez darczyńcę na wskazane konto. Nie musi ona zaspokajać w pełni potrzeb danej rodziny – na pomoc dla konkretnej rodziny składają się deklaracje od kilku darczyńców.

Zostań patronem rodziny 

Program daje możliwość kompleksowego wsparcia konkretnej rodziny. By zostać finansowym patronem należy zadeklarować pomoc dla wybranej rodziny w Syrii w całej potrzebnej jej wysokości. Darczyńca zobowiązuje się w ten sposób do przekazywania rodzinie wsparcia poprzez comiesięczne wpłaty na jej rzecz przez pół roku.

Wykonaj gest solidarności

To możliwość dokonania jednorazowej wpłaty w dowolnej wysokości na rzecz potrzebujących rodzin w Syrii. Wszystkie przekazane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na uzupełnienie brakujących środków dla rodzin lub objęcie pomocą kolejnych poszkodowanych. Wpłaty będzie można dokonać do puszek wolontariuszy Caritas, którzy kwestować będą wśród pracowników Urzędu Miasta Poznania, miejskich jednostek organizacyjnych i spółek. O datach i lokalizacjach zbiórek pracownicy urzędu będą informowani mailowo.

Sytuacja w Syrii

Wojna w Syrii toczy się od ponad pięciu lat. Nie ma pełnych statystyk dotyczących liczby ofiar śmiertelnych tego brutalnego konfliktu – według różnych szacunków jest to między 250 000 a 500 000 osób. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci. Przed wojną w Syrii mieszkały około 23 miliony osób. Wskutek wojny połowa syryjskiej populacji zmuszona została do opuszczenia swoich domów – ponad 4,8 miliona osób uciekło z kraju, a liczba uchodźców wewnętrznych w Syrii szacowana jest na co najmniej 6,5 miliona. 4,5 miliona osób żyje w obszarach dotkniętych bezpośrednio działaniami wojennymi, do których bardzo trudno dotrzeć z pomocą. 80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone, a szacowana długość życia od wybuchu konfliktu spadła o 20 lat. Potrzeby pomocy humanitarnej w samej Syrii szacowane są na ponad 3 miliardy dolarów w roku 2016.

Joanna Żabierek/biuro prasowe

Czytaj również …

(Visited 155 times, 1 visits today)

Leave a Reply