Poznań Design Festiwal tworzy dobrą atmosferę

Świecąca ścieżka rowerowa, jadalne opakowania, otwarte pokazy filmów dokumentalnych i rewitalizacja w Chinach – to tylko niektóre punkty programu ruszającego w piątek, 10 maja Poznań Design Festiwal, którego hasłem będzie Atmosfera.

Głównym miejscem festiwalowych wydarzeń będzie Stary Browar. To właśnie w jego wnętrzach w piątkowy wieczór ruszy szósty Poznań Design Festiwal.


Od godziny 19 będzie można oglądać aż osiem wystaw. Ich tematyka będzie dotyczyć ekologicznych zagrożeń i wyzwań współczesnego świata, szczególnie miast. Kuratorki i kuratorzy postarają się odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób design może pomóc w walce ze smogiem, zanieczyszczeniem powietrza, a także ciągle mało znanym zanieczyszczeniem miast światłem. Innym wątkiem będą zmiany klimatu oraz problem odpadów. Odpowiedzią może być biodesign, czyli wykorzystanie naturalnych surowców, a także odpadów do produkcji nowych materiałów. Na wystawach będzie można zobaczyć między innymi jadalne opakowania, meble wyhodowane z grzybni, biodegradowalny materiał swymi cechami zbliżony do plastiku, lecz stworzony z liści buraków, a także próbkę świecącej ścieżki rowerowej oraz fragment nocnego nieba.

Uzupełnieniem będą interaktywne instalacje, pokazujące jak w intuicyjny i przystępny sposób przekazywać informacje na temat stanu powietrza, a także artystyczne interpretacje tematu atmosfery oraz Pawilon Chengdu, prezentujący wzornictwo z Chin.

Mamy nadzieję, że program tegorocznego Poznań Design Festiwal pod hasłem Atmosfera będzie sporą dawką inspiracji. Choć zmagamy się z globalnymi problemami, jak choćby zmiany klimatu czy nadprodukcja plastiku, to dzięki kreatywnemu myśleniu możemy znaleźć także rozwiązania – tłumaczy Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.

Autorami wystaw są między innymi: grupa Centrala, która w 2018 roku reprezentowała Polskę na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia 2018; twórcy związani m.in. z Wydziałem Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademią Sztuki w Szczecinie, Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz School of Form Uniwersytetu SWPS, a także projektantki i projektanci młodego pokolenia.

Zwieńczeniem otwarcia Festiwalu będzie wręczenie nagród przyznawanych młodym talentom w ramach III edycji Programu Stypendialnego YES. Będzie to także okazja, by zobaczyć prace zwycięzców podczas wystawy prezentowanej w Słodowni +1.

O dizajnie i rewitalizacji w Kraju Środka

Gośćmi specjalnymi tegorocznego Poznań Design Festiwal będą projektanci, architekci, a także kuratorzy i dyrektorzy festiwali oraz targów designu z Chin. Spotkają się oni z polską publicznością także w piątek 10 maja, podczas konferencji “Design Hub #China Design”, która rozpocznie się o godzinie 10 w Słodowni poznańskiego Starego Browaru. Wystąpienia będą dotyczyć chińskich doświadczeń w dziedzinie designu i sektorów kreatywnych, współpracy Polski z Chinami, a także rewitalizacji terenów poprzemysłowych w Pekinie. Więcej o konferencji można się dowiedzieć na stronie www.designhub.pl.

Wśród prelegentów będą osoby związane z uznanymi w świecie designu wydarzeniami i inicjatywami, jak choćby Beijing International Design Week, Shanghai Design Week, Chengdu Creativity and Design Week, a także Red Star Design Award czy World Green Design Organisation. Usłyszymy także architektów, którzy współpracowali między innymi z pracownią Zaha Hadid Architects – zachęca do udziału Andżelika Jabłońska.

Arnold walczy ze zmianami klimatu, czyli Poznań Design Festiwal na filmowo

W ramach cyklu Cinema Design zaprezentowany zostanie wybór filmów, poświęconych tematyce festiwalu. W sobotę, 11 maja, o godzinie 19 w siedzibie SARP przy Starym Rynku będzie można obejrzeć „Archikosmos” (2018). To nagradzany dokument o kosmicznej architekturze modernistycznej Katowic. Pokaz poprzedzi spotkanie ze współautorem filmu Marcinem Nowakiem.

“The City Dark” (2011) to zapis podróży do najjaśniejszych i najciemniejszych zakątków Ameryki. Będzie można ją obejrzeć w poniedziałek, 13 maja o godzinie 20 w Słodowni +1 Starego Browaru.

Dwa dni później, w środowy wieczór warto wybrać się w to samo miejsce na selekcję filmów krótkometrażowych, przygotowaną we współpracy z Short Waves Festival.

W czwartek, 16 maja o godz 19 Multikino w Starym Browarze wyświetli głośny dokument “Climate Warriors” (2018) o ludziach, którzy walczą ze zmianami klimatu. Jedną z tych osób jest pojawiający się w filmie Arnold Schwarzenegger. Z widzami spotka się reżyser filmu Carl-A. Fechner, a o zmianach klimatu i ich wpływie na nasze życie podyskutują aktywistka Monika Sadkowska i dr Michał Czepkiewicz z Uniwersytetu Islandzkiego. Partnerem tej projekcji jest fundacja Cinema for Peace.

Ostatnim filmowym akcentem będzie pokaz animacji Wydziału Animacji UAP w sobotę, 18 maja (Noc Muzeów), od godziny 18 w Słodowni +1.

 Wszyscy jesteśmy astronautami!

Wśród wykładów i dyskusji zwraca uwagę poniedziałkowe (13 maja, godz. 18) spotkanie z grupą Centrala i holenderską pracownią Monnik, która zainicjowała Akademię Miejskich Astronautów. Pozwala ona spojrzeć na nas samych, jako turystów, podróżujących przez przestrzeń kosmiczną na pokładzie naszej małej planety Ziemi. Jednak będzie także mowa o bardziej przyziemnych zagadnieniach, jak choćby projektowaniu oświetlenia dla miast. Ta tematyka zostanie rozwinięta podczas dyskusji “Prześwietlenie” (wtorek, 14 maja, godz. 17), w której udział wezmą: Filip Kowalik (Miasto 2077), Małgorzata Kuciewicz, Simone De Ilacoby (Centrala) i Mariusz Ejsmont (LUG S.A).

W czwartek (16 maja, godz. 17:30) Tomasz Bojęć z firmy think co. opowie o życiu między budynkami i znaczeniu projektowania przestrzeni wspólnych w architekturze i urbanistyce.

Natomiast w piątkowe przedpołudnie (17 maja, godz. 10:00-11:30) będzie można dowiedzieć się więcej o głośno dyskutowanym ostatnio problemie smogu. Opowiedzą o nim Piotr Sergiej (Polski Alarm Antysmogowy) i Wojciech Racięcki (Edukacyjna Sieć Antysmogowa).

 Dla tych, którym ciągle mało

To ciągle nie wszystko, bo na wszystkich poszukiwaczy inspiracji czekają warsztaty, w tym renowacji mebli w Folwarku Edwardowo czy otwarta pracownia graficzna (niedziela, 12 maja i sobota, 18 maja), gdzie będzie można zrobić sobie własny nadruk na płóciennej torbie lub koszulce. Poznań Design Festiwal uczestniczy także w Nocy Muzeów, która odbywa się 18 maja. Ostatnie wydarzenia będą miały miejsce w niedzielę, 19 maja. Dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Poznania udział w programie festiwalowym jest bezpłatny (z wyjątkiem warsztatów meblarskich). Szczegóły można znaleźć na stronie www.poznandesignfestiwal.pl i Facebooku facebook.com/PoznanDesignFestiwal.

Poznań Design Festiwal: ATMOsfera, 10-19 maja 2019

Partner Festiwalu: Stary Browar

(Visited 137 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz