Poznań: Coraz więcej współdzielonych samochodów

50 kolejnych samochodów hybrydowych floty Easyshare trafi w przyszłym tygodniu na ulice Poznania. Docelowo ma być ich 200. Ekologiczne auta emitują mniej spalin i hałasu, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza i rozładowują miejskie korki.Firma Easyshare podpisała w listopadzie list intencyjny z miastem – dotyczył stworzenia dla mieszkańców Poznania możliwości korzystania z usługi współdzielenia aut, czyli car-sharingu. W poniedziałek oficjalnie zakończono testy aplikacji, która pozwala na wypożyczenie hybrydowych aut. Teraz każdy może ją pobrać i samodzielnie przekonać się, jak sprawdzają się współdzielone samochody.

W testach wzięło udział ponad 800 osób, które przez ponad miesiąc sprawdzały, jak funkcjonuje system, a potem dzieliły się swoimi uwagami z firmą.

– Bierzemy pod uwagę wszystkie opinie, jakie przekazali nam użytkownicy – zapewnia Aneta Ogrodniczek, prezes zarządu Easyshare Sp. z o.o. Sp. K. – Część uwag dotyczyła funkcjonowania aplikacji, użytkownicy zgłaszali też swoje potrzeby i pomysły. Pracujemy nieustannie nad rozwojem aplikacji i takie uwagi są dla nas bardzo ważne. Było też wiele opinii pozytywnych, użytkownicy chwalili m.in. komfort jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów oraz to, że samochodu, który jedzie na silniku elektrycznym praktycznie nie słychać.

Jak wypożyczyć samochód? Na początku trzeba pobrać aplikację (wersję na Androida znajdziemy tutaj: http://bit.ly/easyshareAndroidApp, a wersję na IOS tutaj: http://bit.ly/easyshareiOSapp), a następnie zarejestrować się w niej. Potrzebne do tego będzie aktualne prawo jazdy i karta płatnicza. Po rejestracji aplikacja pozwoli znaleźć najbliższy samochód na mapie Poznania i zarezerwować go.

Po rezerwacji użytkownik ma 15 minut na dotarcie do auta.


Samochody otwiera się za pomocą aplikacji – kluczyki nie są potrzebne. Przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić stan pojazdu. By ruszyć, wystarczy nacisnąć hamulec i przycisk „Power” – auta mają automatyczną skrzynię biegów. Po dotarciu do celu trzeba zamknąć samochód używając aplikacji.

Koszt wypożyczenia to 50 gr za minutę jazdy i 80 gr za każdy rozpoczęty kilometr. Użytkownik może opuścić pojazd nie kończąc wynajmu. Wówczas należy samochód zamknąć poprzez aplikację, a samochód można zostawić na parkingu, nie kończąc wypożyczenia. W takim przypadku system naliczy dodatkową opłatę: 10 gr za każdą minutę postoju.

Wypożyczonym autem łatwiej jest zaparkować w centrum miasta. Poznań wyznaczył specjalne miejsca parkingowe w Strefie Płatnego Parkowania i poza nią. Użytkownik nie ponosi też kosztu parkowania pojazdów. Za parkingi płaci firma carsharingowa, której miasto udzieliło bonifikat abonamentu na SPP: 60zł dla samochodów hybrydowych oraz 30zł dla aut elektrycznych.

System działa w oparciu o auta ekologiczne – toyoty elektryczne i hybrydowe o niskiej emisji.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe/poznan.pl
Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

(Visited 134 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz