Poznań – Bieg Wings for Life już w niedzielę

Już w niedzielę, 7 maja, startuje Światowy Bieg Wings for Life. Impreza ma charakter charytatywny i odbywa się jednocześnie w ponad 20 lokalizacjach na całym świecie. Podobnie jak w poprzednich latach, jednym z miast-gospodarzy biegu jest Poznań.

W tym biegu każdy uczestnik pobiegnie tyle, ile da radę. Nie ma założonego dystansu, który należy pokonać. Meta jest w miejscu, w którym zawodnika dogania samochód pościgowy. Organizatorzy liczą, że uda się pobić ubiegłoroczny rekord, który ustanowił zwycięzca biegu Tomasz Walerowicz, pokonując ponad 71 km. Podkreślają jednak, że nie wyniki sportowe, a cel charytatywny jest w tym wypadku najważniejszy. Opłata startowa, która dla każdego uczestnika wynosi 120 zł, przeznaczana jest w całości na badania nad urazami rdzenia kręgowego. Celem biegu jest też budowanie społecznej świadomości tego problemu.

– To, że w Poznaniu kolejny rok z rzędu odbywa się jedna z największych charytatywnych imprez sportowych na świecie, to dla nas powód do dumy i zobowiązanie do dobrego przyjęcia zawodników. Oczywiście najważniejsze jest to, że ci, którzy mogą – w tym roku liczymy, że będzie to 6 tysięcy osób z Polski i Europy – pomagają tym, którzy mają problemy. Ale ważne jest też to, że przez kilka godzin, bez przerwy, miliony ludzi na całym świecie oglądają transmisję z Poznania – mówi Tomasz Lisiecki, z-ca dyr. Gabinetu Prezydenta w Urzędzie Miasta Poznania.

Poznańska trasa Wings For Life w początkowym etapie będzie biegła przez centrum miasta. Start przewidziano w okolicach mety toru regatowego. Dalej zawodnicy pobiegną ulicą abp. A. Baraniaka, Jana Pawła II do ronda Rataje, Królowej Jadwigi, al. Niepodległości i ul. Solną/Estkowskiego do ronda Śródka. Tam skierują się na północ w stronę granic miasta. Pozamiejski odcinek trasy będzie prowadził m.in. przez Kobylnicę, Pobiedziska, Lednogórę, Stęszewko i Wierzonkę.

W związku z organizacją wydarzenia kierowców czekają utrudnienia. Czasowe zmiany w organizacji ruchu obejmą większość ulic na trasie biegu:

– arcybiskupa Baraniaka: ruch dwukierunkowy po jezdni południowej od ul. Wiankowej do ul. Jana Pawła II;
– Jana Pawła II: ruch jednokierunkowy po jezdni wschodniej od ronda Rataje do ul. Baraniaka (przejazd ulicą Jana Pawła II od ronda Śródka w stronę ronda Rataje będzie prowadzić objazdem przez ul. Baraniaka, rondo Żegrze, ul. Hetmańską i ul. Zamenhofa);
– rondo Rataje: ruch okrężny z ograniczeniami i bez wjazdu w ul. Królowej Jadwigi;
– Królowej Jadwigi – Krzywoustego: ruch jednokierunkowy po jezdni południowej od ul. Niezłomnych do ronda Rataje (objazd przez rondo Starołęka, ul. Hetmańską, ul. 28 Czerwca i ul. Wierzbięcice);
– al. Niepodległości: ruch jednokierunkowy po jezdni wschodniej od ul. Niezłomnych do ul. Solnej;
– Solna – Wolnica – Małe Garbary – Estkowskiego – Wyszyńskiego: ruch dwukierunkowy po jezdni południowej od al. Niepodległości do ronda Śródka;
– rondo Śródka: ruch okrężny z ograniczeniami (brak wjazdu w ul. Wyszyńskiego; wjazd i wyjazd na Śródkę od strony ul. Bydgoskiej);
– Podwale – Prymasa Hlonda: ruch dwukierunkowy po jezdni wschodniej od ronda Śródka do ul. Głównej;
– Główna: wyłączona na odcinku od ul. Prymasa Hlonda do ul. Krańcowej;
– Gnieźnieńska: wyłączona z ruchu od ul. Krańcowej do ul. Bałtyckiej.

Na czas biegu na skrzyżowaniach znajdujących się na jego trasie wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna, a przejazd w poprzek trasy umożliwią śluzy nadzorowane przez służby Policji i Nadzoru Ruchu MPK.

Z powodu biegu zmienionymi trasami kursować będą też autobusy. Szczegółowe informacje o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji publicznej w dniu biegu dostępne są na stronie Zarządu Transportu Miejskiego: http://www.ztm.poznan.pl/aktualnosci/wszystkie/wings-for-life-world-run-2017-w-dniu-7-maja-wprowadzane-b-d-czasowe-zmiany-w-organizacji-transportu-publicznego/.

Utrudnień należy się spodziewać od godziny 12.00. Przywracanie ruchu następować będzie sukcesywnie na polecenie służb, po przejeździe samochodu-mety.

W sobotę 6 maja w godz. 10:00-15:00 i w niedzielę 7 maja, w godz. od 9:00-17:00 pod numerem 575 11 33 09 czynna będzie infolinia o utrudnieniach w ruchu i zmianach w funkcjonowaniu komunikacji publicznej.

Joanna Żabierek/biuro prasowe

(Visited 290 times, 1 visits today)

Leave a Reply