Powstańcy Wielkopolscy patronami Placówki Straży Granicznej w Poznaniu – Ławicy

Placówka Straży Granicznej w Poznaniu – Ławicy otrzymała imię Powstańców Wielkopolskich – patriotów i bohaterów, którzy przelali krew za wyzwolenie spod pruskiego zaboru i walkę o powrót zagrabionych ziem do Rzeczypospolitej.
Wczoraj, 20 grudnia z tej okazji w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Poznaniu – Ławicy odbyła się uroczystość z udziałem funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz zaproszonych gości.
Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Następnie odbyła się msza święta w kaplicy poznańskiego portu lotniczego. Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystej zbiórki mieli okazję uczestniczyć w wykładzie na temat „Ochrona polskiej granicy państwowej na terenie Wielkopolski w okresie II Rzeczypospolitej”, który wygłosił ppłłk. rez. SG Wojciech Grobelski – adiunkt Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

Wszystkich zgromadzonych na uroczystość w Poznaniu, w oficjalnej części przywitał Komendant Placówki Straży Granicznej w Poznaniu – Ławicy ppłk SG Paweł Maziec. Komendant podziękował za przyjęcie zaproszenia i przywitał wszystkich gości m.in. Tomasza Małyszkę, który przybył w imieniu Wojewody Wielkopolskiego, Starostę Poznańskiego Jana Grabkowskiego, Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Poznań – Ławica Mariusza Wiatrowskiego oraz wielu innych znamienitych gości.

Następnie po oficjalnie rozpoczętej uroczystości, gen. bryg. SG Wojciech Skowronek – Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej odczytał akt nadania Placówce Straży Granicznej w Poznaniu – Ławicy imienia Powstańców Wielkopolskich, który następnie przekazał na ręce Komendanta Placówki.

Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg SG Wojciech Skowronek odczytał list otrzymany od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego „Powstanie Wielkopolskie było jednym z niewielu zwycięskich powstań w historii naszej Ojczyzny. To dzięki niemu powojenne granice naszego kraju wyglądały tak a nie inaczej. Bohaterowie, którzy walczyli o niepodległość Polski, zasługują na upamiętnienie. Jestem niezwykle podbudowany faktem , że dzięki państwa działaniom i symbolicznemu nadaniu Placówce imienia Powstańców Wielkopolskich , kultywowana jest pamięć o poległych patriotach. Postawa Państwa zasługuje na szacunek i uznanie , bo to dzięki niej kolejne pokolenia Polaków mogą budować własna tożsamość i uczyć się prawdziwie bohaterskich postaw” – podkreślił minister.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy uhonorował 12 osób pamiątkową statuetką z okazji nadania Placówce Straży Granicznej w Poznaniu – Ławicy imienia Powstańców Wielkopolskich.

Uroczysta zbiórka była również okazją do wręczenia wyróżnionym, dwóm byłym już, funkcjonariuszom poznańskiej placówki „Medalu pamiątkowego Placówki Straży Granicznej w Poznaniu – Ławicy” a także do symbolicznego odbioru kluczyków i poświęcenia nowoczesnego samochodu specjalnego typu ambulans pirotechniczny.

W tak niecodziennej uroczystości udział wzięła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych oraz poczty sztandarowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, które uświetniły poznańskie święto.

Następnie pod siedzibą Placówki Staży Granicznej w Poznaniu – Ławicy odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą patrona placówki.
(Visited 174 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz