POWIAT NOWOTOMYSKI: Wypadek busa z lawetą na 99 km A2

W dniu 13 listopada 2023 o godzinie 11:07 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o wypadku busa z lawetą przewożącą samochody osobowe na pasie ruchu w kierunku Warszawy. Wg informacji z WCPR brak osób poszkodowanych.

Dyżurny SKKP do działań zadysponował zastęp ratownictwa technicznego i samochód operacyjny z nowotomyskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz zastęp z OSP Miedzichowo.

Po przybyciu pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia zastano samochód dostawczy bus stojący na pasie awaryjnym w kierunku przeciwnym do ruchu na autostradzie oraz lawetę stojącą w poprzek jezdni, blokującą wszystkie pasy ruchu. Dwie osoby podróżujące opuściły pojazd przed przybyciem straży i nie wymagały pomocy medycznej. Bus przewoził na lawecie dwa samochody osobowe, a w części ładunkowej metalowe stelaże.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sorpcji płynów eksploatacyjnych z pojazdu (wyciek nastąpił w wyniku oberwania lewego tylnego koła busa). Następnie działania polegały na stabilizacji pojazdu, podniesieniu tylnej części busa przy użyciu podnośników hydraulicznych w celu odczepienia lawety oraz przemieszczeniu jej na pas awaryjny.

Opracowanie i zdjęcia: asp. Szymon Maciejewski

 

 

(Visited 488 times, 1 visits today)

Leave a Reply