POŻAR KOTŁOWNI W ZBĄSZYNIU

W dniu 12 listopada 2023 o godzinie 13:14 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o pożarze kotłowni i piwnicy budynku mieszkalnego w miejscowości Zbąszyń.

Dyżurny SKKP w pierwszej fazie do działań zadysponował zastęp gaśniczy i drabinę mechaniczną z nowotomyskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz dwa zastępy z OSP Zbąszyń.
Po przybyciu pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia zastano na zewnątrz czworo lokatorów, którzy opuścili budynek nie odnosząc przy tym żadnych obrażeń i wymagali pomocy medycznej. Ratownicy zastali duże zadymienie w piwnicy składającej się z dwóch pomieszczeń, pomiędzy którymi znajdował się piec centralnego ogrzewania oraz piec gazowy. Pomieszczenia te służyły jako skład opału oraz innych odpadów. Ze względu na duże nagromadzenie materiałów palnych oraz ich rodzaj, proces palenia przebiegał w postaci tlenia. Z uwagi na konstrukcję budynku zadysponowany na miejsce zastęp SD 30 został wycofany do bazy. Z uwagi na brak możliwości odłączenia zasilania gazowego oraz energetycznego na miejsce zdarzenia wezwano odpowiednie służby.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 2 prądów wody w natarciu na palące się materiały, monitorowaniu rozprzestrzeniania się pożaru z wykorzystaniem kamery termowizyjnej, wycięciu krat okiennych, które zabezpieczały okna piwniczne. Następnie oddymiono pomieszczenia oraz kilkukrotnie sprawdzono kamerą termowizyjną i detektorem wielogazowym – urządzenia nie wykazały zagrożeń. Z uwagi na duże zadymienie całość działań ratowniczych prowadzona była w aparatach ochrony układu oddechowego. Z uwagi na liczne podmiany ratowników na miejsce pożaru zadysponowano zastęp OSP Przyprostynia oraz kolejny zastęp OSP Zbąszyń z mobilną sprężarką do napełniania butli powietrznych.

Opracowanie: asp. Szymon Maciejewski
Zdjęcia: str. Jakub Stępinski

 

 

(Visited 730 times, 1 visits today)

Leave a Reply