POWIAT NOWOTOMYSKI: Pożar chlewni w świąteczny poniedziałek. W budynku hodowano 40 tys. szt. kurcząt.

W dniu 5 kwietnia 2021 roku o godz. 8:58 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Tomyślu wpłynęło informacja o pożarze chlewni na terenie gospodarstwa rolnego w miejscowości Perzyny.


Na miejsce zadysponowano siły i środki z nowotomyskiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Zbąszyń oraz samochód cysternę z jednostki OSP Bolewice. Po przybyciu pierwszych zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenia zastano palący się budynek inwentarski na terenie gospodarstwa rolnego, w którym jak się okazało hodowano 40 tys. szt. kurcząt. Pożar rozwijał się w środku budynku, płomienie wychodziły oknami na zewnątrz, a w środku panowało silne zadymienie. Promieniowanie cieplne uszkodziło kabinę ciągnika siodłowego zaparkowanego w odległości około 10 m od budynku objętego pożarem. Przy budynku były zlokalizowany butle z LPG oraz blaszany budynek pełniący rolę stacji paliw. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 6 prądów wody w natarciu tym samym okrążeniu pożaru, podaniu jednego prądu wody w obronie zagrożonych butli LPG i stacji paliw, dokonaniu częściowej rozbiórki poszycia dachowego przy użyciu drabiny mechanicznej, a następnie wdrożono wentylacje nadciśnieniową za pomocą trzech wentylatorów oddymiających. Działania gaśnicze prowadzone były wewnątrz obiektu, a zaopatrzenie wodne zapewniały trzy hydranty, których wydajność pozwalała na ciągłość prowadzenia działań. W dalszej części działań usunięto zagrożone butle w miejsce bezpieczne (butle nie były narażone na promieniowanie cieplne). Na miejsce działań zadysponowano mobilną sprężarkę z jednostki OSP Zbąszyń, na bazie której utworzono stanowisko napełniania butli aparatów powietrznych. Po lokalizacji zagrożenia dogaszano i przeszukiwano pomieszczenia przy użyciu kamery termowizyjnej oraz usunięto częściowo ściółkę przy użyciu ładowarki. Po zakończeniu działań gaśniczych ponownie przeszukano pomieszczenie kamerą termowizyjna i przekazano właścicielowi. Z informacji uzyskanych od Policji wynika, że na miejscu będzie prowadzone dochodzenia celem ustalenia przyczyny powstania pożaru.
W działaniach udział brało 11 zastępów straży pożarnych z: JRG Nowy Tomyśl, OSP Zbąszyń, OSP Przyprostynia, OSP Nądnia oraz z terenu gminy Miedzichowo OSP Bolewice.

Opracowanie: kpt. Damian Żukrowski
Zdjęcia: str. Mikołaj Krok-Adamski

(Visited 1 070 times, 1 visits today)

One thought on “POWIAT NOWOTOMYSKI: Pożar chlewni w świąteczny poniedziałek. W budynku hodowano 40 tys. szt. kurcząt.

  • 7 kwietnia, 2021 at 4:09 pm
    Permalink

    Poczekajmy na ustalenie przyczyn pożaru. Jeżeli firma była ubezpieczona, to będzie w stanie z czasem nadrobić straty. Jeśli nie to może grozić jej bankructwo.

    Reply

Dodaj komentarz