POWIAT NOWOTOMYSKI: Pożar 17 hektarów

W dniu 31 lipca 2021r. o godz. 15:47 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o pożarze zboża na pniu w okolicach miejscowości Brody gm. Lwówek. Do działań w pierwszej fazie zadysponowano zastępy z: JRG Nowy Tomyśl wraz z oficerem w dyspozycji komendanta, OSP Lwówek, OSP Brody, OSP Bródki, OSP Zębowo.


Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów zastano palące się zboże na pniu (pszenica), słomę po kombajnie, ściernisko oraz dwie pryzmy obornika. Miejscowi rolnicy byli w trakcie oborania terenu pożaru. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądów wody na palącą się pszenicę. Wraz z dojeżdżaniem kolejnych jednostek z powiatu nowotomyskiego oraz z poza powiatu, teren pożaru podzielono na dwa odcinki bojowe oraz zorganizowano łączność radiową na potrzeby dowódcy akcji. Jeden odcinek bojowy prowadził działania w natarciu na front pożaru, który przemieszczał się w kierunku miejscowości Bródki. Prowadzono również działania gaśnicze na skarpie rzeki Mogilnica. Drugi odcinek bojowy dogaszał zarzewia ognia od strony miejscowości Brody. W dalszej kolejności przystąpiono do rozgarniania dwóch palących się pryzm obornika przy pomocy sprzętu rolniczego i dogaszaniu ich. Punkty czerpania wody zbudowano z hydrantów znajdujących się w miejscowościach Brody i Bródki. Na miejsce pożaru przybył również Komendant Powiatowy PSP.

W wyniku pożaru spaleniu uległo 11,5 hektara pszenicy na pniu i słoma po kombajnie, 5,5 hektara ścierniska, 145 ton obornika, 10 balotów słomy oraz w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury zniszczeniu uległ 1 hektar buraków.

Łącznie w działaniach udział brało 13 zastępów z terenu powiatu nowotomyskiego oraz 5 zastępów spoza powiatu.

Opracowanie: kpt. Damian Żukrowski
Zdjęcia: mł. asp. Szymon Maciejewski, st. ogn. Marcin Wolak
(Visited 29 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz