Dach musi zostać wyremontowany

W ubiegłym roku wyremontowano dach zabytkowej stołówki, w tym roku będzie remontowany dach biurowca w Centrum Kształcenia i Wychowani OHP w Pleszewie. Jeszcze 27 lat temu mieścił się tam sztab dowództwa   20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej i od tego czasu po przejęciu koszar przez CKiW wewnątrz obiektu były przeprowadzane prace modernizacyjne, jednak dach liczący  kilka dekad – nie był wymieniany. Teraz wymaga gruntownej naprawy. I na to zadanie pieniądze dała Komenda Główna OHP.

Sam budynek biurowca administracyjnego,  w którym  obecnie swoje gabinety mają m.in.  dyrektorzy jednostki i księgowość -datowany jest na rok 1913, bo wtedy też powstawały koszary budowane przez Prusaków.  Do 1993 roku pełnił rolę budynku sztabu  dowództwa 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej i był świadkiem wielu ważnych wydarzeń.  Solidne, grube  mury opierają się czasowi do dziś, jednak dach wymaga już generalnego remontu.

 – Wcześniej były wykonywane drobne naprawy, ale niestety, przyszedł już czas na całkowitą wymianę poszycia dachowego. Chodzi nie tylko o względy estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. – wyjaśnia Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora Centrum.  

 Na razie nie jest jeszcze znany koszt całkowity  remontu dachu. 

 – Przetarg na  modernizację  zamierzamy ogłosić w ciągu najbliższych kilku dni. Aktualnie  przeprowadzane są pomiary powierzchni dachu i wstępne szacowanie kosztów. Co do samych prac- będą one bardzo zbliżone do tych, które wykonano na stołówce. Mianowicie- planowana jest m.in. wymiana dachówki ceramicznej  z całkowitą wymianą łat  i  naprawa więźby dachowej. – dodaje zastępca.

 Dawne koszary wojskowe liczą dzisiaj 108 lat i   są pod opieką konserwatora zabytków. Dlatego prace remontowe będą przeprowadzane pod jego nadzorem.

 

(Visited 18 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz