Kolejne pożary podczas tegorocznych żniw

Corocznie okres intensywnych prac polowych związany ze zbiorami płodów rolnych charakteryzuje się wzrostem strażackich interwencji. Często zdarzenia te są przyczyną ogromnych strat materialnych poniesionych przez rolników. W weekend na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowano kolejne trzy pożary na obszarach wiejskich, w których spłonęły uprawy rolne, ścierniska, słoma oraz wartościowe maszyny rolnicze.


W piątek 30 lipca 2021 roku w miejscowości Tatary (gm. Koźmin Wielkopolski)  doszło do pożaru prasy rolniczej, słomy w balotach oraz ścierniska. Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie  wpłynęło o godzinie 15:41. Do zdarzenia skierowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy gaśnicze z jednostek OSP Koźmin Wielkopolski, oraz OSP Czarny Sad.

Strażacy po zabezpieczeniu terenu działań podali prąd gaśniczy wody w natarciu na palącą się maszynę rolniczą. W momencie przybycia kolejnych sił i środków sukcesywnie zwiększano intensywność podawania środka gaśniczego, prowadząc działania z użyciem czterech prądów wody w natarciu na palący się sprzęt rolniczy, ściernisko oraz słomę. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej wspierał właściciel pola, który wykonał pasy ochronne ograniczające rozprzestrzenianie się ognia oraz rozrzucił tlącą się słomę w balotach celem całkowitego ugaszenia pożaru. Działania gaśnicze trwały łącznie 01 godzinę i 49 minut.

Ostatniego dnia lipca 2021 roku również o godzinie 15:41 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie  o pożarze zboża na pniu oraz słomy w miejscowości Raszewy (gm. Kobylin). Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia skierował dwa ciężkie pojazdy gaśnicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz jednostki OSP Kobylin, oraz OSP Smolice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi potwierdził informacje zawarte w zgłoszeniu. Na szczęście szybka interwencja strażaków z wykorzystaniem 3 prądów gaśniczych wody w natarciu na palące się płody rolne doprowadziła do ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia oraz minimalizacji strat pożarowych. Po zakończeniu działań gaśniczych trwających łącznie 01 godzinę i 17 minut właściciel pola wykonał pasy ochronne sprzętem rolniczym, zabezpieczając pogorzelisko.

Wykorzystując okres sprzyjającej pogody, również w niedzielę rolnicy z terenu powiatu krotoszyńskiego prowadzili  prace związane ze zbiorem płodów rolnych. Potwierdzeniem tych słów jest niedzielne zgłoszenie dotyczące pożaru kombajnu zbożowego w miejscowości Stara Obra (gm. Koźmin Wielkopolski), które wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie o godzinie 10:36.

Wielokrotnie w artykułach prasowych strażacy apelowali do rolników o właściwe wyposażenie maszyn rolniczych w podręczny sprzęt gaśniczy, który niejednokrotnie pozwala zminimalizować straty pożarowe. Właśnie dzięki szybkiej reakcji operatora maszyny z wykorzystaniem 6 gaśnic proszkowych sprzęt udało się uratować, a pożar nie rozprzestrzenił się poza komorę silnika. Po przybyciu na miejsce zdarzenia  zastępów z jednostki OSP Koźmin Wielkopolski oraz OSP Wałków  decyzją Kierującego Działaniami Ratowniczymi zawrócono z trasy ciężki pojazd gaśniczy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie, ponieważ działania straży pożarnej ograniczyły się do  schłodzenia rozgrzanej komory silnika kombajnu. Działania trwały łącznie 41 minut.

Opracowanie: st. asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: dh. Wiesław Kupczyk OSP KSRG Kobylin, dh. Szymon Sikora OSP KSRG Koźmin Wielkopolski

/kppsp-krotoszyn/

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz