Pomaganie mają we krwi!

60 litrów krwi oddali od początku pandemii żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ostania zbiórka odbyła się w Lesznie gdzie krwiodawcami byli żołnierze leszczyńskiego batalionu WOT oraz podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej.


W dobie pandemii, Regionalne Centra Krwiodawstwa  i Krwiolecznictwa borykają się ze zmniejszoną liczbą krwiodawców. Żołnierze WOT oraz podchorążowie którzy wspierają terytorialsów bardzo chętnie oddają tak bardzo potrzebną krew. Ostatnio na apel stacji krwiodawstwa odpowiedzieli żołnierze 125 batalionu lekkiej piechoty w Lesznie oraz wspierający ich podchorążowie z WAT.

Krew jest lekkiej, którego nie można zastąpić i idea krwiodawstwajestbardzo bliska żołnierzom WOT. Tym niemiej jednak, wielu żołnierzy postawionych w stan gotowości właśnie teraz postanowiło oddać krew pierwszy raz deklarując jednocześnie zasilenie szeregów honorowych dawców krwi na stałe.

Podczas ostatniej akcji, leszczyńscy terytorialsioraz podchorążowiestacje krwiodawstwa zostały zasilone krwią ze szczególnie potrzebnych grup 0 Rh+, A Rh-, A Rh+  oraz osoczem. To nie pierwsza inicjatywa żołnierzy-krwiodawców i z pewnością nie ostatnia bo jak wiadomo, krew jest na wagę złota i szybko staje się deficytem w bankach krwi. 

                                                                            ***

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gen. Bryg. Stanisława Taczaka aktywnie zaangażowali się w walkę z koronawirusem w ramach prowadzone w całej Polsce operacji pod kryptonimem „Odporna Wiosna”  W szeregach jednostki służy już ponad 1500 żołnierzy. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo wielkopolskie a od niedawana także województwo lubuskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili dwa bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie oraz 125 blp w Lesznie. Pod dowództwo jednostki w Poznaniu podlega również nowoutworzony 151 blp w Skwierzynie.

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

„Zawsze gotowi, zawsze blisko”!

(Visited 43 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz